Aby łatwo zasypiać i budzić się w pełni sił
Jeżeli u podłoża bezsenności leżą problemy zdrowotne, poddaj się leczeniu. Ale sprawdź też, jak możesz sobie pomóc!
W dzisiejszych czasach wielu uważa sen niemal za marnowanie czasu. Tymczasem skutkami niewyspania mogą być nadwaga, depresja, spadek odporności, ryzyko cukrzycy i nowotwory. Nie kuś więc losu. Jeśli co noc przewracasz się z boku na bok czekając na sen, zacznij działać.
Pij sok wiśniowy
Dwa razy dziennie wypij szklankę soku wiśniowego - dzięki temu wieczorem szybciej zaśniesz, a i twój sen się wydłuży - o ok. pół godziny.
Naukowcy podejrzewają, że swoje korzystne działanie wiśnie mogą częściowo zawdzięczać zawartości melatoniny, czyli substancji regulującej rytm dobowy: sen-czuwanie.
Aby spać spokojnie i mocno, warto również wprowadzić do swojej diety maliny, truskawki, jeżyny, agrest i porzeczki.
Awokado albo migdały
Nigdy nie kładź się spać z pełnym żołądkiem. Lekką kolację zjedz 3-4 godziny wcześniej. Nie jedz przed snem owoców. Najlepiej, by były to białka i warzywa.
Do produktów zalecanych należą: awokado, warzywa gotowane na parze, pieczona ryba lub indyk, twarożek ze szczypiorkiem, sałatka warzywna albo garść migdałów czy orzechów włoskich.
Wystrzegaj się za to węglowodanów prostych. To np. biały ryż, pieczywo i makarony z białej mąki, pierogi, ziemniaki, gotowana marchew, słodycze, ciastka.
Pomoże miód! To nie lipa!
Spokojny sen zapewni ci też miód - np. lipowy. Nie tylko ułatwia zasypianie, ale także łagodzi stres i pomaga ustabilizować ciśnienie.
Przed snem zjedz łyżeczkę miodu albo dodaj do wody, wymieszaj i wypij.
Możesz też przygotować sobie napar z zielonej herbaty.
Co ważne: unikaj wieczorem picia alkoholu! Choć łatwo po nim zaśniesz, wybudzisz się po dwóch godzinach.
Zrób napar albo... wąchaj
Dwie łyżki dobrze rozdrobnionego korzenia kozłka lekarskiego (czyli waleriany), zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie napar odcedź. Pij po 1/4 szklanki dwa-trzy razy dziennie po posiłku.
Możesz też wykorzystać krople walerianowe. Zamiast je zażywać, spróbuj je... wdychać. Rób to przed snem, raz prawą, raz lewą dziurką od nosa. Następnie trzy razy wykonaj wolny wdech i wydech każdą dziurką. Kurację stosuj przez trzy-cztery miesiące. Już po miesiącu powinny być dostrzegalne pierwsze efekty.
Uwaga! Preparatów zawierających kozłek lekarski nie wolno przyjmować równocześnie z innymi farmakologicznymi środkami uspokajającymi i działającymi nasennie. Szczególnie, gdy są to silne leki zapisywane na receptę.
Sięgnij do natury
Bezsenność przegonisz też za pomocą ziół. Najlepsze będzie połączenie w równych porcjach męczennicy, kozłka lekarskiego i szyszek chmielu. Łyżkę tej mieszanki zalej szklanką wrzątku, zaparzaj przez kwadrans i wypij.
Możesz też połączyć liść mięty i melisy, koszyczek rumianku, ziele serdecznika oraz szyszki chmielu. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Odstaw do naciągnięcia na 10-15 minut.
Z samych szyszek chmielu przygotuj sobie kąpiel. 10 garści szyszek zalej dwoma litrami wrzątku, zaparz przez 15 minut pod przykryciem. Napar odcedź i wlej do wanny. Po gorącej kąpieli od razu połóż się do ogrzanego łóżka.
Warto też przygotować sobie ziołową poduszeczkę z lawendy. Ususzone kwiaty włóż do bawełnianego woreczka i zaszyj. Połóż sobie w sypialni tuż przy głowie. Jeśli nie masz suszonych ziół, skrop sobie pościel olejkiem lawendowym.
ANNA STRĄK