Bezsenność - pomogą figi i sok z wiśni

Przyjrzyj się swojej diecie. Może to, co jesz wieczorem, spędza Ci sen z powiek? Czasem wystarczy niewielka zmiana w jadłospisie, aby przespać spokojnie noc i z radością przywitać nowy dzień.

Aż połowa Polaków skarży się na zaburzenia snu
Aż połowa Polaków skarży się na zaburzenia snu123RF/PICSEL

Nie rezygnuj z kolacji

Głodna nie zaśniesz, ale nie siadaj do kolacji zbyt późno. Dwie godziny przed położeniem się do łóżka zjedz lekki posiłek złożony głównie z węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru i nie obudzisz się w środku nocy z uczuciem ssania w żołądku. Korzystne węglowodany znajdziesz w razowym pieczywie, brązowym ryżu, razowym makaronie, gotowanym bobie, soi. Zjedz je z chudą wędliną lub mięsem (pierś indyka, kurczaka), twarogiem i warzywami - pomidorem, ogórkiem, sałatą. Z roślin strączkowych możesz przyrządzić pastę na kanapki.

Nasenna melatonina

Pełni rolę zegara biologicznego regulującego sen. Jedz przed snem produkty, które ją zawierają.

Najwięcej melatoniny (a właściwie tryptofanu, który się w nią przekształca) jest w soku z wiśni. Wypij szklankę przed snem i połóż się spać. Koniecznie zgaś światło i wyłącz telewizor, bo mózg zwiększa produkcję melatoniny, gdy jest ciemno.

Poziom melatoniny wzrośnie także wtedy, gdy zjesz garść malin lub łyżkę konfitur z tych owoców.

Sięgaj również po porzeczki, agrest, jeżyny i truskawki. Owoce te (oraz ich przetwory) są bogate w tryptofan, który pobudza mózg do zwiększenia produkcji melatoniny.

Dużo tryptofanu zawierają również banany. Poza tym są doskonałym źródłem magnezu, bez którego trudno zasnąć i spokojnie przespać noc. Pierwiastek ten pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Reguluje napięcie mięśni i wspomaga leczenie przewlekłego zmęczenia. Zapewnia spokojny, głęboki sen. Bardzo dużo magnezu zawierają pestki dyni, orzechy, suszone owoce.

Przed snem wypij szklankę soku z wiśni
Przed snem wypij szklankę soku z wiśni123RF/PICSEL

Tego unikaj

Nie jedz na kolację ostro przyprawionych dań, bo rozgrzewają organizm i utrudniają zasypianie.

Po południu nie pij nic z kofeiną (kawy, herbaty, coca-coli), ponieważ mocno pobudza i spędza sen z powiek. Kofeinę zawiera też kakao.

Unikaj przed snem produktów z białej mąki (słodyczy, pieczywa). Szybko podnoszą poziom cukru, który wprawdzie pomaga zasnąć, ale powoduje niespokojny sen i budzenie się w nocy.

Figa z makiem

Kolejnym pierwiastkiem pomocnym przy bezsenności jest wapń. Bez niego magnez nie zadziała. Organizm lepiej też przyswaja obydwa pierwiastki, gdy występują razem. Jedz więc produkty bogate w jeden i drugi. Dużo wapnia i magnezu zawierają figi, świeże i suszone.

Z suszonymi nie przesadzaj, bo są kaloryczne. Bogatym źródłem wapnia jest mak. Dwie łyżki mają go tyle, co szklanka mleka. A w dużym pęczku koperku znajduje się tyle wapnia, ile w dwóch szklankach mleka. 3-4 suszone figi, kawałek makowca i talerz zupy koperkowej zapewnią ci dzienną dawkę wapnia  i sporo magnezu.

Pamiętaj o witaminach

Szczególnie ważne są witaminy z grupy B. Poprawiają przyswajanie magnezu (B6) i funkcjonowanie układu nerwowego. Bogate są w nie wszystkie rośliny strączkowe, ziarna zbóż, orzechy, migdały, płatki owsiane, nasiona słonecznika, dyni, warzywa kapustne (kalafior, brukselka, brokuł) oraz ziemniaki, sałata, por.

Sporo witamin z grupy B jest również w mięsie, rybach i kaszy (zwłaszcza gryczanej). Porcja mięsa lub ryby z dodatkiem fasoli, soi, ziemniaków oraz surówka z sałaty, pora albo kiszonej kapusty zaspokoi dzienne zapotrzebowanie organizmu na te składniki. Na deser lub przekąskę jedz migdały, orzechy nasiona dyni.

Figi i bananowe smoothie z dodatkiem wisni, truskawek i orzechów poprawią poziom tryptofanu
Figi i bananowe smoothie z dodatkiem wisni, truskawek i orzechów poprawią poziom tryptofanu123RF/PICSEL

Wypróbuj zioła

Wypite przed snem pomogą się odprężyć i spokojnie przespać noc. Wybierz te, które lubisz.

Melisa - działa kojąco na system nerwowy. Korzystnie wpływa też na trawienie. Wypij szklankę naparu po kolacji.

Dziurawiec - ma właściwości przeciwlękowe i antydepresyjne. Napar możesz pić w ciągu dnia, ponieważ nie działa nasennie.

Szyszki chmielu - zawierają uspokajającą i nasenną lupulinę. Szklankę naparu wypij godzinę przed położeniem się do łóżka.

Czy wiesz, że...

Miód działa nasennie. Obniża bowiem poziom stresu i pomaga się wyciszyć. Jeśli nie możesz zasnąć, zjedz łyżeczkę lub dwie miodu i popij ciepłą wodą.

Niedobór snu zaburza działanie hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie łaknienia. Osoby, które niedosypiają, mają większą skłonność do przybierania na wadze. Jednak nadmiar snu również jest niebezpieczny. Prowadzi do zaburzeń pracy mózgu i chorób serca. Nie należy spać dłużej niż 8 godzin na dobę.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas