Ból może zaczynać się w stopach
Lubimy same się diagnozować. Gdy boli bark mówimy: źle spałam, kręgosłup - dźwigałam, kolano - za długo klęczałam. A przyczyna może być zgoła inna.
Często boli cię biodro lub kręgosłup w dolnym odcinku, albo ramię, a ból z czasem staje się nie do zniesienia. Zastanawiasz się: co takiego ostatnio robiłaś, co mogło wywołać ból? Winę za nagły lub powracający i narastający ból mogą ponosić... stopy. Nieprawidłowości w budowie stopy wpływają na całą nogę: powodują niekorzystne ustawienie stawu kolanowego, biodra, miednicy, a w końcu także i kręgosłupa. Nasze stopy nie zostały stworzone do chodzenia w butach po asfalcie albo betonie. Byle jakie buty i zbyt twarde podłoże powodują zmiany sprzyjające wadliwemu ustawieniu stopy i innych partii ciała.
Co może ci dolegać, gdy masz problemy ze stopami?
Niektórych skutków wad stóp czasem nawet nie podejrzewamy.
Bóle kręgosłupa. Winą zwykle obarcza się siedzący tryb życia lub zwyrodnienie kręgów. Tymczasem ból może być spowodowany płaskostopiem, zwłaszcza poprzecznym. Jeśli na nie cierpisz, twoje stopy podczas chodzenia nie amortyzują ruchu w odpowiedni sposób. Skutek? Miednica jest źle ustawiona, a ponieważ jest połączona bezpośrednio z kręgosłupem, to prowadzi do drażnienia więzadeł i mięśni, a w efekcie do zaburzenia równowagi i napięć mięśniowych. Wtedy pojawia się silny ból. Co robić? Sprawdź, czy masz płaskostopie.
Płaska stopa, czyli źle wykształcona, mocno przylega do podłoża lub cała się z nim styka. Można to zaobserwować po śladzie płaskiej (bez wcięcia w środku) stopy na mokrej posadzce czy piasku. O płaskostopiu świadczy również chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp (widać to po podeszwach i obcasach, które są bardziej zdarte po wewnętrznej stronie buta). Wadę bez problemu stwierdzi ortopeda. Płaskostopie leczy się za pomocą wkładek i ćwiczeń, w niektórych przypadkach - operacyjnie.
Bóle głowy i stawu skroniowo-żuchwowego. Efektem bólu kręgosłupa wywołanego płaskostopiem i złym stawaniem stóp (na krawędziach) są bóle głowy, a nawet tzw. migrena szyjna. Gdy nieprawidłowo stawiasz stopy, napięcia mięśni z kręgosłupa przenoszą się na mięśnie podpotyliczne. Dlaczego? Gdy źle chodzisz, wchodzi ci w nawyk pochylenie głowy w bok. Poza tym przybierasz taką postawę, że naturalne krzywizny kręgosłupa nadmiernie się pogłębiają i pojawia się migrena szyjna. Jest to charakterystyczny ból zaczynający się z tyłu głowy, jakby ktoś chciał nam naciągnąć kaptur.
Z kolei staw skroniowo-żuchwowy jest powiązany z górną częścią kręgosłupa szyjnego, a mięśnie obsługujące go są mięśniami stresowymi (tak jak mięśnie karku!). Jeśli więc z powodu wady stóp bolą plecy, może też zacząć boleć staw skroniowo-żuchowy, ból promieniuje i masz wtedy wrażenie, że boli głowa. Doraźnie pomoże automasaż skroni i karku. Ale bóle miną tylko wówczas, gdy uporasz się z płaskostopiem.
Płaskostopie i haluksy
Jeśli masz płaskostopie i jednocześnie haluksy (wystające kości dużego palucha), prędzej czy później odbije się to na kolanach, które będą boleć z czasem coraz bardziej.
Obie dolegliwości powodują zmianę w ustawieniu stopy podczas chodzenia, a to z kolei przekłada się na niewłaściwą pracę stawu kolanowego.
Smarowanie kolan maścią przeciwbólową pomoże tylko na chwilę, musisz się uporać z płaskostopiem i haluksami, by ból zniknął na zawsze.
Gdy haluksy są bardzo zaawansowane, specjalista (ortopeda) może skierować cię na operację.
Na płaskostopie pomogą odpowiednie wkładki i ćwiczenia.
Zobacz także: