Cierpisz przez zęby? To pomoże
Nie potrzeba wiele zachodu, aby zaradzić problemom w jamie ustnej. W naturalny sposób!
To zrozumiałe, że nie zawsze jest czas, żeby iść do dentysty. Ale czasem nawet nie ma takiej potrzeby, bo ratunek znajdziesz we własnej domowej apteczce. Albo w kuchni.
Boli ząb?
Terapia na ostro
Potrzebne będą: 1 łyżeczka pieprzu cayenne, 1 łyżeczka sproszkowanego imbiru, woda.
Zmieszaj suche składniki, dolej odrobinę wody - tylko tyle, by powstała gęsta pasta. Nałóż na bolące miejsce, zostaw do chwili, gdy dolegliwość ustąpi. Uważaj, by masa nie dotknęła dziąsła, bo będzie piekło!
Okłady
Nałóż odrobinę olejku eukaliptusowego na bolące miejsce. Nie zmywaj.
Nasącz wacik kroplami walerianowymi, zwiń w tampon, połóż w okolicach bolącego zęba. Trzymaj, aż odczujesz ulgę.
Zmiażdż ząbek czosnku lub zetrzyj kawałek korzenia chrzanu. Papkę umieść w miejscu, skąd promieniuje ból. Zostaw na około 15 minut.
Akupresura
Przez 10 minut uciskaj miejsce między kciukiem i palcem wskazują- cym - uwaga, w dłoni po przeciwnej stronie (czyli kiedy boli cię ząb z lewej, masuj prawą dłoń).
Krwawią dziąsła?
Masaże
Nacieraj szyjki zębowe szczoteczką o miękkim włosiu. Wykonuj koliste ruchy i nie dociskaj szczoteczki zbyt mocno. Jeżeli w trakcie zabiegu dziąsła zaczną mocno krwawić, natychmiast go przerwij.
Masuj szyjki zębowe i dziąsła cząstkami cytrusów. Wykonuj ruch "wymiatający" od dziąseł w górę zębów.
Płukanki
Wymieszaj 10 łyżek wody utlenionej ze szklanką ciepłej przegotowanej wody. Płynem płucz usta trzy razy dziennie. Uważaj, by go nie połknąć!
Obierz z kolców i skórki kilka liści aloesu. Zmiksuj miąższ, dodaj do niego przegotowaną i wystudzoną wodę (tyle, by powstał gęsty płyn). Płucz takim preparatem usta dwa razy dziennie.
Do szklanki wody dodaj łyżkę soli. Kilka razy na dobę płucz usta.
Do szklanki naparu z łyżeczki lub torebki mięty dodaj dwie łyżki soku z cytryny. Płucz usta kilka razy na dzień.
Paradontoza?
Płukanki
Weź haust naturalnego octu jabłkowego. Płucz nim jamę ustną tak, by przesuwać go przez szpary między zębami. Taki zabieg powinien trwać trzy minuty. Powtarzaj go dwa razy dziennie przez dwa tygodnie. To zapobiega osadzaniu się kamienia, który niszczy dziąsła.
Wlej do ust łyżkę oleju słonecznikowego i płucz nim zęby przez pięć minut. Wypluj, przepłucz usta ciepłą wodą. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie. To zmniejszy podrażnienie dziąseł, często towarzyszące paradontozie.
Zalej 1/2 łyżeczki rumianku szklanką wrzątku, dodaj 1/2 łyżki soli. Odczekaj, aż przestygnie. Płucz usta dwa razy dziennie. To usunie nadmiar kamienia.
Jedzenie
Na śniadanie warto jeść otręby. Dobrze smakują np. z jogurtem naturalnym: trzy łyżki otrąb pszennych wymieszaj z kubeczkiem jogurtu. Jedz, dokładnie przeżuwając. Twarde otręby utrudniają odkładanie się kamienia nazębnego.
Na drugie śniadanie pij koktajl: szklankę truskawek (rozmrożonych, a w sezonie świeżych) zmiksuj ze 100 ml wody. Dokładnie przecedzaj napój przez zęby. To usuwa kamień.
Szorowanie
Raz na dwa tygodnie umyj zęby w mieszance soli i sody (1:1). Zanurz zwilżoną szczoteczkę w proszku, wyszoruj zęby, przepłucz ciepłą wodą. To pomoże usunąć kamień, poprawi też ukrwienie dziąseł.
Ukruszają się?
Wzmacniaj dietą
Jedz ryby. Zawierają wapń i witaminę D, od których zależy kondycja kości. Są one także źródłem kwasów omega-3, które wspomagają wchłanianie wapnia. A że pierwiastek ten jest obecny głównie w ościach, małe rybki, o miękkich ościach, jak sardynki i szprotki, zjadaj w całości.
Chrup twarde warzywa - jak kalarepa, rzodkiewka, seler. Naturalnie usuwają osad i płytkę nazębną, a gryzienie ich stanowi też masaż dla dziąseł.
Codziennie pij zieloną herbatę. Ma ona właściwości antybakteryjne, poza tym stanowi naturalne bogate źródło fluoru. Zielona herbata wzmacnia więc szkliwo, utrudnia tworzenie się płytki nazębnej i wspomaga walkę z próchnicą.
AGNIESZKA PACUŁA