Co w gardle piszczy?

Angina? Jest na nią sposób. Skutecznie złagodzisz ból, drapanie i obrzęk. Co należy zrobić? Oprócz płukanki przygotowanej z soli lub sody oczyszczonej warto wypróbować ziołowe napary i miód

Zacznij od domowych sposobów. Przygotuj roztwór z soli lub sody do płukania gardła
Zacznij od domowych sposobów. Przygotuj roztwór z soli lub sody do płukania gardła123RF/PICSEL

Angina, wirusowe zapalenie gardła, mononukleoza, szkarlatyna, a także zwykłe przeziębienie - wszystkie te choroby wiążą się z bólem, zaczerwienieniem i podrażnieniem gardła. Chociaż u podłoża tych chorób leżą inne przyczyny, objawy związane z infekcją błony śluzowej gardła łagodzi się podobnie. Przygotowując roztwór z soli czy sody do płukania gardła pamiętaj, że za słaby roztwór nie zadziała, a za mocny - podrażni gardło. Płaska łyżeczka na 1/2 szklanki wody wystarczy. Płukanka nie powinna być zbyt gorąca, lecz mieć temperaturę pokojową. Nie płucz gardła zbyt długo ani często - 3-4 razy w ciągu dnia wystarczy. 

Nie może być ogrzany do temp. wyższej niż 40 st. C, bo traci swoje właściwości lecznicze
Nie może być ogrzany do temp. wyższej niż 40 st. C, bo traci swoje właściwości lecznicze123RF/PICSEL

Miód do ssania 

Aby miód zachował wszystkie swoje właściwości lecznicze (ma ich wiele), nie może być ogrzany do temp. wyższej niż 40°C. Dlatego zamiast dodawać miód do gorącego mleka, lepiej powoli ssać miód o temperaturze pokojowej. Najlepszy będzie wielokwiatowy lub wrzosowy. 

Nawilżaj błony śluzowe olejkami eterycznymi
Nawilżaj błony śluzowe olejkami eterycznymi123RF/PICSEL

Nawilżanie powietrza

W pomieszczeniu jest konieczne podczas infekcji. Przesuszona śluzówka dróg oddechowych nasila kaszel, chrypkę. Włącz nawilżacz w pomieszczeniu, wieszaj pojemniki z wodą na kaloryferach. Możesz napuścić do wanny gorącą parującą wodę z olejkiem eukaliptusowym lub sosnowym.

Nawadnianie

Nawilżanie śluzówki przynosi ulgę w zapaleniu gardła. Jak ją nawilżać? Pić jak najwięcej płynów, nawet tak dużo, jak podczas upalnych dni. Jeśli pijesz dużo wody, dodaj do niej odrobinę soli, cukru  i kilka kropli soku z cytryny.

Płucz  gardło roztworem sody oczyszczonej  minimum trzy razy dziennie
Płucz gardło roztworem sody oczyszczonej minimum trzy razy dziennie123RF/PICSEL

Płukanki

Te z dodatkiem alkoholu mogą podrażnić i jeszcze bardziej wysuszyć gardło. Wtedy do płukania wykorzystaj zioła. Odkażająco działa napar z szałwii, rumianku i tymianku. Zmniejszą też obrzęk błony śluzowej i ból gardła. Łyżkę ziela zalej niepełną szklanką wrzątku. Płucz naparem o temperaturze pokojowej, ale nie gorącym!

Zobacz także: 

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas