Cudowne właściwości kąpieli siarczkowej
Kąpiele siarczkowe mają w polskich uzdrowiskach długą tradycję, ponieważ są w nich stosowane już od ponad 150 lat.
Wykonuje się je przy zastosowaniu solanki siarkowej pochodzącej z naturalnych źródeł. W Polsce występują one w kilku miejscach, m.in. w Solcu-Zdroju, Busku-Zdroju, Swoszowicach, Horyńcu, Wieńcu-Zdroju czy Krzeszowicach.
- Na szczególną uwagę zasługują jednak wody siarczkowe w okolicach Solca-Zdroju - mówi ekspert, doktor Marek Grabski. Rodzaj wód w tym uzdrowisku różni się od innych źródeł dostępnych w Polsce stężeniem aktywnych związków siarki. Jednym z takich związków, odpowiedzialnych za efekty lecznicze, jest siarkowodór i właśnie to stężenie siarkowodoru w wodach soleckich jest najwyższe w Polsce.
Dla kogo ta kuracja?
Kąpiele siarczkowe, ze względu na zawartość wody o lekko kwaśnym odczynie (pH 6,7) powodują zmiękczenie naskórka oraz jego przebudowę. Jest to tak zwane działanie keratoplastyczne, które wspomaga m.in. leczenie takich chorób skóry, jak łuszczyca, wypryski łojotokowe, twardzina czy nadmierne rogowacenie skóry. Kąpiele te pobudzają receptory skóry, co może powodować uczucie pieczenia i swędzenia.
Kąpiele siarczkowe wpływają też regenerująco na chrząstkę stawową, co sprzyja leczeniu chorób reumatycznych, choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, dyskopatii oraz zespołów pourazowych narządów ruchu.
Kuracje wodą siarczkową mają też pozytywny wpływ na układ krwionośny. Mają m.in. działanie przeciwmiażdżycowe. Chronią też przed powikłaniami naczyniowymi w cukrzycy. Uwaga! Rozszerzenie naczyń krwionośnych włosowatych może wywołać zaczerwienienie skóry.
Podstawowe zalecenia
Kąpiele siarczkowe odbywają się zazwyczaj w kilku seriach. Najczęściej jest ich od 7 do 15, a efekt leczniczy utrzymuje się do ośmiu miesięcy. Jednorazowa kąpiel trwa średnio 15 minut w temperaturze od 33°C do 38°C. Przez około dwie godziny po zabiegu nie myjmy skóry i nie używajmy żadnych kosmetyków. Zalecany jest też półgodzinny odpoczynek w ciepłym miejscu.
Opary siarkowodoru
- Mimo że leczniczy, to siarkowodór jest gazem toksycznym i znajduje się nie tylko w wodzie kąpielowej, ale również w powietrzu, którym pacjent oddycha - wyjaśnia doktor Marek Grabski. Jednak dzięki nowoczesnym czujnikom, służącym do mierzenia stężenia siarkowodoru i urządzeniom wentylacyjnym ryzyko tzw. depresji oddechowej, spowodowanej wdychaniem gazu, jest naprawdę minimalne.
Wskazania
Głównymi wskazaniami leczniczymi do korzystania z kąpieli w wodach siarczkowych są:
- profilaktyka chorób stawów;
- schorzenia układu ruchu różnego pochodzenia, zarówno ortopedycznego, neurologicznego, urazowego, jak i reumatoidalnego;
- przewlekłe stany zapalne i atopowe skóry. Siarka działa miejscowo na naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładka i lepiej się goi;
- łagodne zaburzenia krążenia;
- zaburzenia potencji;
- zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.
Kuracje gwiazd
Wielką zwolenniczką kąpieli w wodach siarczkowych jest dziennikarka Agata Młynarska. Podczas uroczystego otwarcia Basenów Mineralnych w Solcu-Zdroju na pytanie, w czym tkwi jej sekret zdrowia i urody, z tajemniczym uśmiechem odpowiedziała:
- To wszystko zasługa siarki! Tak wyglądam i czuję się doskonale właśnie dzięki tym kuracjom. Na własnej skórze przekonałam się, że solecka woda siarczkowa odmładza, dodaje energii, odstresowuje i korzystnie wpływa na ogólną kondycję organizmu.
Gdzie z nich korzystać?
Busko-Zdrój
- Sanatorium Uzdrowiskowe Marconi
- Sanatorium Włókniarz
- Szpital Krystyna
- Sanatorium Uzdrowiskowe Nida-Zdrój
Solec-Zdrój
- Baseny Mineralne
- Hotel Medical Spa Malinowy Zdrój
- Uzdrowisko Solec-Zdrój
Horyniec-Zdrój
- Uzdrowisko Horyniec
- Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS
- Sanatorium Uzdrowiskowe Bajka
Krzeszowice
- Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu
Kraków
- Uzdrowisko Kraków Swoszowice
Wieniec-Zdrój
- Uzdrowisko Wieniec-Zdrój
- Sanatorium Hutnik Wieniec-Zdrój.
Rewia 12/2013