Reklama

Cukier: Czego o nim nie wiesz

Nie tylko sprzyja tyciu i próchnicy zębów. Ma też dobre strony. Stosuj go zatem tam, gdzie nie powoduje szkód. A do herbaty, kawy i wypieków używaj zdrowszych zamienników.

Zadba o włosy

Łyżkę cukru wymieszaj z taką samą ilością szamponu. Zmocz włosy ciepłą wodą, a następnie wmasuj dokładnie miksturę w skórę głowy. Pozostaw na minutę. Szampon z cukrem doskonale oczyści włosy z resztek kosmetyków i martwego naskórka. Cukier działa nawilżająco, złagodzi więc swędzenie skóry. Sprawi również, że włosy staną się miękkie, puszyste i nie oklapną. Cukrowy peeling powtarzaj 1-2 razy w tygodniu. 

Złagodzi pieczenie

Zjadłaś pikantną potrawę z ostrą papryczką? Pamiętaj, że picie wody nie złagodzi palenia w ustach. Przeciwnie, nasili je. Pewną ulgę może przynieść mleko, ale znacznie skuteczniejsze będzie zjedzenie łyżeczki cukru. Słodki smak niemal natychmiast zlikwiduje pieczenie. Cukier to także lekarstwo na poparzony język. Gdy napijesz się zbyt gorącej herbaty lub kawy, najpierw weź do ust łyk zimnej wody albo mleka, aby schłodzić język. Potem sięgnij po cukier. Trzymaj go na języku, aż kryształki się rozpuszczą. Ból powinien się zmniejszyć. Jeśli zupełnie nie ustąpi, powtórz zabieg.

Reklama

Może być lekiem

Cukier hamuje rozwój bakterii i przyspiesza gojenie ran. Świetnie wchłania wilgoć, utrudniając drobnoustrojom rozwój i namnażanie się. Gdy się skaleczysz, posyp obficie ranę cukrem, przyłóż sterylną gazę i zawiń bandażem. Najlepszy będzie cukier puder, ponieważ najszybciej chłonie wilgoć. Jeśli nie masz go pod ręką, zmiel zwykły w młynku do kawy. Może być biały lub brązowy.

Wywabi plamy

Słodkie kryształki przydadzą się też do prania. Pomogą uporać się z trudnymi do usunięcia plamami z trawy. Zwilż wodą zabrudzone miejsce, posyp cukrem i zostaw na godzinę. Następnie upierz w pralce lub ręcznie. Cukier pomoże również usunąć ślady z farb i smarów na dłoniach. Łyżkę cukru wymieszaj z taką samą ilością oliwy lub oleju jadalnego. Wetrzyj w dłonie. Plamy znikną, a skóra stanie się gładka i nawilżona jak po peelingu.

Zobacz także:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy