Dieta dla rzucających palenie

Co jeść, aby nie przytyć i zapobiec napadom głodu?

Gdy przestajemy palić, kubki smakowe powoli "budzą się do życia", a apetyt się wyostrza. Jemy więc więcej i... tyjemy
Gdy przestajemy palić, kubki smakowe powoli "budzą się do życia", a apetyt się wyostrza. Jemy więc więcej i... tyjemy123RF/PICSEL

Podjęłaś ważną decyzję: zrywam z nałogiem! Zadbaj o odpowiednie menu, które wzmocni organizm, pomoże pozbyć się toksyn, a przede wszystkim uchroni cię przed tyciem. Nie musisz przytyć. Zerwanie z nałogiem wcale nie jest proste, a do tego co trzeci ekspalacz mocno przybiera na wadze.

Dlaczego? Nikotyna przyspiesza metabolizm i zwiększa spalanie kalorii, a adrenalina, hormon wydzielany podczas palenia, wysyła do mózgu sygnał o nasyceniu. W dodatku nikotyna tłumi odczuwanie smaku i zapachu.

Dlatego, gdy przestajemy palić, kubki smakowe powoli "budzą się do życia", a apetyt się wyostrza. Jemy więc więcej i... tyjemy. Żeby tego uniknąć, jedz 4-5 niewielkich posiłków. To pomoże przyspieszyć metabolizm i uniknąć przybierania na wadze.

Kapusta kiszona

Dostarczy nam mało kalorii (17 kcal w 10 dag), błonnik, wit. C i kwas mlekowy. Ten ostatni pomoże pozbyć się toksyn z organizmu. Błonnik daje uczucie sytości nawet 2-3 godziny po posiłku, co pomoże uniknąć napadów wilczego głodu.

Pomidory

Dostarczają ekspalaczowi likopen o działaniu przeciwnowotworowym. Ten karotenoid zwiększa odporność organizmu i zapobiega infekcjom układu oddechowego osłabionego przez długoletnie palenie. Pij 2 szklanki soku pomidorowego, talerz zupy pomidorowej lub podawaj pomidory na śniadanie i kolację. Likopen przyswaja się najlepiej w obecności tłuszczu.

Migdały

Gdy rzucasz palenie, zadbaj, by w diecie nie zabrakło migdałów. Zawierają one sporo wit. E - naturalnego przeciwutleniacza. Wraz z selenem opóźnia starzenie organizmu, dba o skórę i chroni serce przed zawałem. Jedz ich niewiele - garść migdałów dziennie wystarczy (są kaloryczne).

Cytrusy

Owoce cytrusowe dostarczą nam witaminę C. Dym tytoniowy ogranicza jej przyswajanie. Wystarczy zjeść dwa owoce dziennie (np. grejpfrut i kiwi). To ważne, bo witamina C jest jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów, usuwających z organizmu szkodliwe wolne rodniki zawarte w dymie tytoniowym.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas