Dobroczynne inhalacje

To prosty i skuteczny sposób na walkę z przeziębieniem. Domowe „parówki” pomagają pozbyć się kataru, kaszlu, a nawet… problemów z cerą.

Aromatyczna para wodna nie tylko podreperuje zdrowie, ale też ukoi nerwy
Aromatyczna para wodna nie tylko podreperuje zdrowie, ale też ukoi nerwy123RF/PICSEL

Urządzenia do domowej inhalacji, czyli nebulizatory, cieszą się coraz większą popularnością. Bardzo często pediatrzy polecają je rodzicom małych pacjentów. 15-minutowa kuracja potrafi bowiem odetkać nos i przyspieszyć proces zdrowienia. O ile w przypadku dzieci nebulizator rozpylający chłodny aerozol jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, ty możesz także wykorzystać do inhalacji to, co znajdzie się w każdym domu.

Jak ją przygotować? Na początek potrzebna ci będzie miska i czysty ręcznik. Zagotuj wodę i zalej nią wybrane zioła lub połącz z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Poczekaj aż zioła się zaparzą, a woda ostygnie. Zbyt gorąca przyniesie więcej szkód niż korzyści. Pochyl twarz nad miską i nakryj głowę ręcznikiem.

Uwaga: jeśli masz cerę naczynkową, powinnaś unikać tej metody. W tym przypadku napar przygotuj w szklance i nakryj ją lejkiem. Wdychaj parę bezpośrednio przez dziurki nosa i usta. W czasie inhalacji oddychaj miarowo, ale niezbyt głęboko, aby nie doszło do hyperwentylacji (może zacząć ci się kręcić w głowie!). Inhalacja parowa powinna trwać od 5 do 10 minut. Można ją powtarzać kilka razy dziennie.

Po zabiegu połóż się na pół godziny. Przez 2-3 godziny śluzówka nosa jest bardziej przekrwiona i wrażliwa. Dlatego unikaj w tym czasie kontaktu z substancjami zapachowymi (np. detergentami) oraz z kurzem. Przeciwwskazania. Inhalacje stosuje się przy przeziębieniach. Nie stosuj ich, jeśli masz wysoką gorączkę, ostre zapalenie krtani czy gardła, cierpisz na niewydolność krążeniową i oddechową lub ropne zapalenie migdałków.

Olejek eukaliptusowy: Ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe. Działa też przeciwgorączkowo i napotnie. Polecany przy anginie.

Sól kamienna: Polecana jest nie tylko, aby zwalczyć katar, ale stosuje się ją także profilaktycznie.

Rumianek: Pomoże przy suchym kaszlu. Wtedy najistotniejsze jest nawilżanie śluzówki i łagodzenie jej podrażnień. Najwygodniej kupić herbatę rumiankową.

Szałwia: Masz zatkany nos? Pomoże ci odetchnąć. Dzięki inhalacji na jej bazie rozrzedzisz wydzielinę i pozbędziesz się wirusów.

Olejek sosnowy: Działa antyseptycznie i wykrztuśnie. Udrażnia górne drogi oddechowe, pomaga na ból gardła, zatok, katar i grypę.

Tymianek: Poradzi sobie z mokrym kaszlem. Możesz kupić go w doniczce lub w gałązkach. Odradzamy same listki - trudniej z nich zrobić wywar.

Rozmaryn: Ma działanie przeciwbólowe oraz uspokajające. Świetnie sprawdzi się, gdy masz uporczywy katar i chore zatoki.

Kąpiel parowa dla urody

To doskonały sposób na zyskanie zdrowszego wyglądu twarzy. Jeśli masz poszarzałą cerę, inhalacja sprawdzi się bardzo dobrze. Po pierwsze poprawia ukrwienie skóry, po drugie pomaga dogłębnie oczyścić pory, a po trzecie zwiększa skuteczność aplikowanych kosmetyków - wnikają szybciej i głębiej! Para musi działać równomiernie - zadbaj, żeby pod ręcznikiem znalazła się cała twarz. Po zabiegu delikatnie osusz ją papierowym ręcznikiem. Teraz warto zastosować maseczkę lub delikatny piling. Pamiętaj, żeby dostosować długość "parówki" do typu cery. Jeśli masz naczynkową lub wrażliwą, niestety, inhalacje nie są dla ciebie.

Cera normalna: Wystarczy jej 5-minutowa sesja raz na dwa tygodnie. Jako bazę kuracji możesz zastosować wyciąg z rozmarynu. Działa on orzeźwiająco, tonizująco i przeciwzapalnie, a jednocześnie bardzo skutecznie pobudza krążenie krwi.

Cera sucha: Kąpiel parową wykonuj przez 2-3 minuty raz w miesiącu. Jeśli chcesz, aby skóra odzyskała zdrowy wygląd, wypróbuj herbatkę z kwiatu lipy, która wzmaga procesy detoksykacyjne lub natkę pietruszki - poprawia ukrwienie.

Cera tłusta i trądzikowa: Szczególnie przyda jej się oczyszczająca inhalacja, dlatego rób ją nawet raz w tygodniu. Optymalny czas sesji to około 10 minut. Wykorzystaj napar z krwawnika, który wspomaga leczenie stanów zapalnych i działa przeciwbakteryjnie: rumianku, o właściwościach łagodzących lub tymianku, który oczyszcza pory i normalizuje pracę gruczołów łojowych.

Cera mieszana: Także lubi częste kąpiele parowe. Poświęć na nie około 5 minut raz w tygodniu. Żeby wspomóc proces oczyszczania cery, wykonaj inhalację na bazie szałwii. Pomoże odblokować pory, a także zdezynfekuje skórę.

SHOW 3/2017

Modne makijaże: Kocie okoStyl.pl
Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas