Domowe zagrożenia – jak sobie z nimi radzić?

Nawet gdy jesteśmy bardzo ostrożne i zapobiegliwe, niektóre „domowe zagrożenia” mogą nas zaskoczyć. Jak na nie reagować, by uniknąć niebezpiecznej sytuacji?

123RF/PICSEL

Domowe zagrożenia – jak sobie z nimi radzić?

Wróciłaś do domu i czujesz zapach ulatniającego się gazu? Od razu sprawdź, czy
kurki kuchenki są zakręcone. Jeśli nie – zakręć je. Odetnij także ogólny dopływ gazu do mieszkania. W pobliżu urządzenia na rurze znajduje się kurek. Otwórz okna w mieszkaniu i wyjdź na zewnątrz. Zadzwoń po pogotowie gazowe – numer telefonu: 992.
Zauważyłaś, że z gniazdka wystrzeliły iskry i podłączona do niego lampka zgasła. Znajdź latarkę (oświetlisz sobie nią drogę). Odetnij dopływ prądu. Wyłącz lampkę i wyjmij wtyczkę z kontaktu. Wezwij pogotowie energetyczne – telefon 991.
Przy smażeniu zapalił się olej na patelni. Wyłącz kuchenkę. Przykryj płonące naczynie pokrywką – odetniesz w ten sposób dopływ tlenu do ognia i wtedy sam zgaśnie. Zdejmij pokrywkę dopiero, gdy naczynie przestygnie. 

Jeśli zrobisz to za wcześnie (gdy tylko ogień zgaśnie), nagły dopływ tlenu może spowodować ponowny zapłon. Jeśli zapalił się olej na blacie, zasyp go solą. Nie gaś oleju (i innego tłuszczu) wodą!
Jak postępować, gdy zapali się: ubranie – nie biegnij – dopływ tlenu podsyca ogień.
Zduś ogień kocem, ściereczką kuchenną; popielniczka – nakryj czymś, co masz pod ręką i nie jest łatwopalne, np. doniczką, metalową miską; firanka – zerwij ją z karnisza i gaś na podłodze kocem lub wodą.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas