Reklama

Domowy zielnik

Jak zbierać i suszyć zioła.

Często stosujesz zioła? Wiosna to idealny czas zielarskich zbiorów. Z dala od opryskiwanych pól, ruchliwych dróg i fabryk warto pozbierać ulubione zioła. O tej porze roku najczęściej zbiera się kwiaty i liście ziół. Gdy dolna łodyga ziela jest zdrewniała, ścinaj tylko tę młodą, górną i zieloną część wraz z liśćmi.

Słoneczny suchy dzień jest idealny do zbierania ziół. Gdy je zerwiesz, wkładaj do wiklinowego szerokiego kosza, nigdy do foliowej torby! Po przyjściu do domu rozłóż je luźno na papierze śniadaniowym, do pieczenia (ale nie na gazecie!), na słomianej macie lub płótnie i pozostaw w suchym, przewiewnym, ciemnym pomieszczeniu do całkowitego wysuszenia.

Reklama

Możesz też suszyć je w piekarniku, w 30ºC przy uchylonych drzwiczkach. Dobrze ususzone zioła powinny się łatwo łamać, nie zaś kruszyć w dłoni. Gdy zioła ususzą się, przełóż je do szczelnie zamykanego naczynia.

Kasztanowiec

Kwiaty i nasiona kasztanowca wzmocnią kruche naczynia krwionośne i ściany żył przy żylakach. Działają także przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Łyżkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku, przykryj, odstaw. Pij kilka łyżek naparu 4 razy dziennie przez 2 tygodnie.

Liście jeżyny

Stosuje się je w postaci naparów do przemywania skóry - mają silne działanie ściągające. Działają przeciwzapalnie, bakterio- i grzybobójczo. Liście jeżyny stosowane wewnętrznie hamują biegunkę, łagodzą wrzody żołądka. Najczęściej stosuje się napar: 2 łyżki suszonych ziół zalać szklanką wrzątku, pić przecedzony ciepły napar lub przemywać skórę ostudzonym.

Głóg

Kwiaty głogu zbieraj wraz z młodymi listkami, ale zwróć uwagę, by nie były pożółkłe. Z kwiatów i liści można sporządzić napar (2 łyżki suszonych kwiatów zalać 1-2 szklankami wrzątku i zostawić do zaparzenia lub gotować kilkanaście minut na wolnym ogniu). Można także przygotować z nich aromatyczną nalewkę. Głóg wzmocni serce i obniży poziom złego cholesterolu.

Arcydzięgiel

Doskonałe ziele na układ trawienny. Napar z arcydzięgla, żucie świeżych liści lub łodyg ułatwi trawienie, zwłaszcza po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Likwiduje wzdęcia, wspomaga wydzielanie żółci, działa też uspokajająco. Łyżkę suszonego ziela zalać wrzątkiem, gotować kilka minut. Pić, gdy ostygnie. Arcydzięgiel może uczulać!

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy