Reklama

Reklama

Egzotyka na zdrowie

Zimą zwykle sięgamy po ciepłe i kaloryczne dania, żeby się rozgrzać. Jednak nie możemy zapominać też o owocach.

Jeżeli znudziło ci się jedzenie naszych rodzimych jabłek, sięgnij po kolorowe, egzotyczne owoce. Podobnie jak wiśnie czy maliny, są one smacznym źródłem witamin i mają wiele właściwości leczniczych. Dodatkowo właśnie teraz są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Dlatego warto po nie sięgać.

Warto wiedzieć

Owoce tropikalne, przechowywane w lodówce, dłużej zachowują świeżość, ale tracą aromat. Pamiętaj też, by przed zjedzeniem umyć je starannie albo sparzyć, bo na skórce mogą znajdować się substancje użyte do konserwacji w czasie transportu oraz szkodliwe dla zdrowia bakterie.

Reklama

Liczi

Owoc zawiera białko, potas i kwasy organiczne. Wystarczy zaledwie 100 g liczi, by pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Chińczycy uznają je za owoc dodający sił i poprawiający nastrój.

Marakuja

Jest bogata w beta-karoten, witaminy C i z grupy B, oraz wapń i żelazo. Ma działanie antyalergiczne i przeciwzapalne. Sok z niej pobudza trawienie i normuje ciśnienie krwi.

Persymona

Jest doskonałym źródłem beta-karotenu i witaminy C. Ze względu na dużą zawartość błonnika ma działanie przeczyszczające. Owoce kaki, bo tak też bywa nazywana, mają sporo potasu i fosforu. Z tego względu są dobre dla serca. Niestety, są dość kaloryczne: 100 g kaki to 69 kcal.

Mango

Zawiera witaminy: A, C, PP, E, z grupy B, a także magnez, potas, miedź, błonnik oraz lupeol. Badania potwierdzają skuteczność lupeolu w redukcji komórek rakowych w guzach prostaty i trzustki.

Świat i Ludzie 2/2011

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje