Gdy męczy cię zapalenie zatok
Nieleczone grozi poważnymi powikłaniami. Jednak oprócz leków, warto sięgnąć po domowe sposoby.
To schorzenie zaczyna się długotrwałym, nieprzemijającym katarem. Potem pojawia się ból głowy, zwłaszcza w okolicach czoła i nasady nosa, który nasila się przy pochylaniu. Dołączają zaburzenia węchu i smaku, złe samopoczucie, uczucie ciężkiej głowy, czasem gorączka.
Przyczyną choroby mogą być m.in. wirusy, bakterie i grzyby, a także nieleczone przeziębienie czy alergia. Jednak najczęściej jest nią infekcja wirusowa. W takiej sytuacji stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Jeśli jednak objawy utrzymują się ponad 10 dni, należy zgłosić się do lekarza. Być może potrzebny będzie antybiotyk.
Tak zmniejszysz dolegliwości
2 razy dziennie oczyszczaj nos preparatami z solą morską lub fizjologiczną. Gotowe zestawy do irygacji stosuj ostrożnie - pamiętaj, że płukać można tylko drożny nos, najlepiej rano (wykonując irygację, miej otwarte usta, by wyrównać ciśnienie). Jeśli jest zapchany, częste irygacje skutkować mogą zapaleniem ucha.
Rób inhalacje z szałwii, tymianku lub soli. Po dwie łyżki suszonych ziół lub soli zalej litrem wrzątku, wymieszaj, a następnie nachyl głowę nad naczyniem, przykryj się ręcznikiem i wdychaj parę. Powtarzaj zabieg 2 razy dziennie przez 5-7 dni. Po inhalacji najlepiej połóż się do łóżka lub załóż czapkę.
Stosuj okłady z ciepłej soli. Na patelni rozgrzej gruboziarnistą sól, włóż ją do woreczka czy skarpety i połóż na czole. Aby się nie poparzyć, możesz owinąć ją w szmatkę. Trzymaj okład, aż sól wystygnie. To pomoże usunąć wydzielinę.
Wykonaj udrażniający masaż
Wymieszaj 1-2 krople olejku eterycznego z odrobiną zwykłego oleju. Palcami wskazującymi wykonuj koliste ruchy, masując problematyczne miejsca: skronie, punkty u nasady brwi i obok skrzydełek nosa. Masuj każde miejsce, licząc do 10.
Dobre nawilżenie
Nie pij kawy i herbaty. Zawierają kofeinę, która odwadnia organizm i powoduje jeszcze większy ból zatok. Zastąp je ciepłą wodę z dodatkiem cytryny, imbiru i cynamonu. Pamiętaj, by nawilżać powietrze w mieszkaniu, zwłaszcza przed snem to jest ważne.