Reklama

Reklama

Higiena intymna pod kontrolą

J​est ważna szczególnie teraz, latem. Z wiekiem zmniejsza się nawilżenie śluzówki, co podnosi ryzyko podrażnień okolic bikini.

Aby dobrze się ochronić i zapobiec podrażnieniom przestrzegaj tych zasad

Zawsze podmywaj się ręką (nie gąbką!) pod strumieniem czystej wody od przodu do tyłu. Rób to maksimum dwa razy dziennie (częściej tylko podczas upału). Po umyciu osusz się osobnym ręcznikiem.

Noś luźne figi z naturalnych materiałów. Zrezygnuj z ciasnych spodni, szortów, body albo stringów. Wybieraj neutralne mydła bezzapachowe. Podczas sytuacji utrudniających utrzymanie czystości (np. podróży) wykorzystuj chusteczki do higieny intymnej. 

Przed kąpielą w basenie (najlepiej z wodą ozonowaną) i tuż po niej weź prysznic (użyj płynu do higieny intymnej). Nie siadaj na wilgotnej ławce i krześle. Możesz też użyć preparatu dopochwowego z kwasem mlekowym poprawiającym tzw. mikroflorę pochwy. 

Reklama

Gdy pojawią się zaczerwienienia rób ziołowe nasiadówki i płukanki

Weź pięć łyżeczek krwawnika i pączków sosny, po 2 łyżeczki kwiatu lawendy, robinii akacjowej i kwiatostanu lipy. Zaparz trzy łyżeczki mieszanki w trzech litrach wrzątku. Ciepły płyn wlej do miski, rób 15-minutowe nasiadówki co drugi dzień. 

Wymieszaj po dwie łyżki liści orzecha włoskiego, kwiatu malwy czarnej, melisy, rumianku i kłącza pięciornika. Łyżkę mieszanki zagotuj w szklance wody. Poczekaj, aż nieco ostygnie. Potem nasącz wacik ciepłym odwarem i przemyj intymne miejsca. Stosuj dwa razy w tygodniu przez miesiąc.

Zredukuj świąd i zapach. Wykorzystuj odświeżające mikstury

Połącz po dwie łyżki kwiatostanu lipy, kwiatu jasnoty białej i dziewanny, pieć łyżek kory jesionu. Łyżkę mieszanki zagotuj w szklance wody. Nasącz gazik i przemywaj miejsca intymne dwa razy dziennie. 

Miejscowo stosuj nalewkę z kłącza pięciornika (z apteki). Nasącz watkę, smaruj swędzące miejsca przez dwie minuty. Zmieszaj po pięć łyżeczek kwiatu krwawnika, kłącza pięciornika i kory dębu, po dwie łyżeczki koszyczków nagietka i ziela szanty. Dwie łyżeczki mieszanki zaparz w jednym litrze wrzątku. Ciepłego płynu użyj do irygacji (w aptece kup pojemnik ze specjalną końcówką, od 19 zł). 

Zaparz dwie łyżki rumianku w jednym litrze wrzątku. Gdy płyn ostygnie, płucz nim miejsca intymne. Zamiast niego możesz wykorzystać do płukanek mieszankę z pięciu łyżek kwiatostanu rumianku, pięciu łyżek kory dębu i trzech łyżek ziela zaparzoną w dwóch litrach wrzątku. 

Zobacz także:


Na Żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy