Jak leczyć biegunkę?

O biegunce mówimy, gdy luźny i płynny lub półpłynny stolec pojawia się częściej niż trzy razy na dobę.

Stosowanie probiotyków skraca czas trwania biegunki
Stosowanie probiotyków skraca czas trwania biegunki 123RF/PICSEL

Na urlopie zwykle dopada nas ta o charakterze infekcyjnym. Spowodowana jest: zakażeniem wirusowym, np. rotawirusami, zakażeniem bakteryjnym, np.  Salmonellą, toksynami bakteryjnymi, np. gronkowcem, rzadziej pasożytami czy grzybami.

Przebieg

Biegunka to tylko część przykrych objawów. Często towarzyszą jej: gorączka, nudności, wymioty, osłabienie, kurczowe bóle brzucha, krew w stolcu oraz wzdęcia. U większości chorych ustępuje samoistnie po 2-3 dniach. Gdy trwa dłużej (nawet do 10 dni), mówimy  o biegunce ostrej. Jak złagodzić objawy i skrócić czas trwania dolegliwości?

Nawadnianie

Priorytet w leczeniu biegunki to zapobieganie odwodnieniu. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością. Lekarze zalecają, by po każdym luźnym stolcu przyjąć 350-700 ml płynów. Pij niegazowaną wodę mineralną i napoje izotoniczne. Sama woda nie wystarczy, bo nie zawiera potrzebnych soli mineralnych. Zaleca się również picie musów, kompotu jabłkowego, czystych, klarownych zup.

Izotonik kupisz w aptece bez recepty, ale możesz też zrobić go sama. Rozpuść w 200 ml przegotowanej wody szczyptę soli kuchennej i małą, płaską łyżeczkę sacharozy (cukru buraczanego lub trzcinowego), wymieszaj. Nie pij soków ani napojów gazowanych, bo zawarty  w nich cukier może zwiększyć intensywność biegunki.

Jeśli biegunka przebiega  z wymiotami - pij często, ale małymi łykami. np. 1-2 łyżki chłodnej wody co 5-10 minut. Większe ilości wody na raz mogą sprowokować wymioty.

Ostra infekcja żołądkowo-jelitowa to przede wszystkim gwałtowne wymioty i biegunka
Ostra infekcja żołądkowo-jelitowa to przede wszystkim gwałtowne wymioty i biegunka123RF/PICSEL

Lekka dieta

Jedzenie przyspieszy ustępowanie rozwolnienia. Zacznij jeść, gdy będziesz dobrze nawodniona, miną wymioty, a biegunka zacznie słabnąć. Jedz niewiele, ale często.

Co ci nie zaszkodzi? Sucharki, krakersy (bez soli), gotowane warzywa i owoce, lekko osolone zupy, ryż, kasza manna i makaron. Możesz sobie zrobić np. purée ziemniaczane czy marchwiankę.  Unikaj potraw ciężkostrawnych, smażonych,  słodkiego mleka, kawy,  mocnej herbaty, słodyczy, świeżych owoców i soków. Nie stosuj restrykcyjnej diety dłużej niż 2-3 dni.  Organizm potrzebuje energii, aby się zregenerować.

Jakie leki?

Biegunkę i towarzyszące jej dolegliwości złagodzi  węgiel leczniczy. Wyłapuje  z przewodu pokarmowego szkodliwe substancje i toksyny. Uwaga! Nie stosuj węgla, jeśli zażywasz na stałe leki, np. na nadciśnienie, cukrzycę, bo zmniejszy ich wchłanianie.

Gdy masz wodnistą biegunkę bez gorączki lub nieznacznie podwyższoną temperaturą, możesz stosować leki zwalniające perystaltykę jelit.

Jeśli biegunce towarzyszą bóle brzucha, zażyj lek rozkurczowy, a w przypadku podwyższonej temperatury  - przeciwgorączkowy.  Wspomóż się probiotykami. To preparaty zawierające żywe kultury bakterii, np. Lactobacillus, i drożdży, jak Saccharomyces boulardii. Skracają czas trwania rozwolnienia i łagodzą jego przebieg.

Jak przeciwdziałać problemom z jelitami?INTERIA.TV

***

#POMAGAMINTERIA

Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły! 

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas