Jak zdrowo słodzić?

Czym możemy zastąpić cukier?

Syrop klonowy zawiera sporo potasu, magnezu, manganu, cynku, wapnia, witamin z grupy B oraz substancji przeciwzapalnych i antynowotworowych
Syrop klonowy zawiera sporo potasu, magnezu, manganu, cynku, wapnia, witamin z grupy B oraz substancji przeciwzapalnych i antynowotworowych123RF/PICSEL

Nadmiar cukru w diecie to najczęstsza przyczyna otyłości, cukrzycy i próchnicy zębów. Powoduje, że jesteśmy mniej odporni na infekcje. Cukier odżywia też komórki nowotworowe, sprzyjając rozwojowi raka.

Negatywnie wpływa na układ nerwowy. Przyspiesza procesy starzenia. Warto ograniczyć jego ilość w codziennej diecie i częściej zastępować zdrowszymi zamiennikami. Sprawdźmy, które z nich są dla nas korzystne, a których trzeba używać z umiarem.

Cukier trzcinowy i miód

Cukier trzcinowy nie jest zdrowszy od białego! Oba mają podobną liczbę kalorii. I nie ma znaczenia, czy cukier jest z trzciny, czy z buraka. To ta sama sacharoza. Podobnie jest z cukrem brązowym. Jego ciemny kolor oznacza, że do cukru białego dodano melasę, nadającą mu smak i barwę.

Lepszy do słodzenia jest miód, ale też nie należy z nim przesadzać. Jest zdrowszy, bo ma minerały i witaminy z grupy B. Ale ma też cukry proste, tj. glukozę i fruktozę, i jest wysokokaloryczny. Sprzyja otyłości, cukrzycy, próchnicy. Uwaga! Jedzmy tylko miód naturalny.

Syrop klonowy

Do słodzenia herbaty możemy używać syropu klonowego, pozyskiwanego z pnia klonu. Ma bursztynowy kolor i smak przypominający karmel z nutą owocowych aromatów. Zawiera sporo potasu, magnezu, manganu, cynku, wapnia, witamin z grupy B oraz substancji przeciwzapalnych i antynowotworowych. Ma właściwości bakteriobójcze. Co najważniejsze, ma mniej kalorii niż miód i cukier, choć jest słodszy od nich dwukrotnie.

Pół szklanki syropu klonowego zastąpi szklankę białego cukru. Przed zakupem warto upewnić się, czy syrop klonowy jest prawdziwy, tzn. nie zawiera dodatku syropu kukurydzianego. Oferowany jest w trzech klasach (typach) jakości: A, B i C. Najwyższa jakość to klasa A.

Syrop z agawy

To syrop ze specjalnej odmiany meksykańskiego kaktusa. Zawiera m.in. cynk, żelazo, potas, magnez oraz naturalny prebiotyk - inulinę, która korzystnie wpływa na przewód pokarmowy i obniża poziom cholesterolu i lipidów we krwi. Niestety, syrop z agawy jest trzykrotnie słodszy od cukru i jak on kaloryczny. Dlatego trzeba używać go z umiarem.

Stewia

Liście tej rośliny są 300 razy słodsze od cukru. Doskonale zastąpi cukier. Ma mało kalorii i praktycznie zerowy indeks glikemiczny. Ponieważ nie powoduje nagłych skoków poziomu cukru we krwi, nie wywołuje napadów głodu i nie sprzyja tyciu.

Dlatego stewia polecana jest osobom chorym na cukrzycę. Działa też bakteriobójczo. Kupimy ją w postaci sproszkowanych lub suszonych liści, w tabletkach albo w płynie. Jedna łyżeczka stewii odpowiada jednej szklance cukru. Do posłodzenia kawy czy herbaty wystarczy szczypta proszku, jeden suszony listek albo 2-3 krople płynu.

Ksylitol

To cukier brzozowy. Jest tak samo słodki jak biały cukier, ale ma o 40 proc. mniej kalorii. Wzmacnia układ odpornościowy i chroni zęby przed próchnicą. Jest wskazany dla osób zagrożonych osteoporozą, bo zwiększa przyswajanie wapnia z pokarmów. Zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Hamuje apetyt na słodycze.

Mimo tak wielu zalet, nie należy spożywać go więcej niż 3 łyżeczki dziennie. Trzeba go też wprowadzać do diety stopniowo - po szczypcie. W większej ilości może spowodować biegunkę. Kupując ksylitol, warto wybrać substancję słodzącą, która pochodzi z Finlandii (np. Sante), a nie z Chin.

Uwaga na ukryte cukry!

Pamiętajmy, że cukier zawierają też produkty, które się z ni m zupełnie nie kojarzą, np. wędlina, pieczywo, keczup, musztarda.

Dodaje się go też do produktów uważanych za dietetyczne, np. sucharów, wafli ryżowych czy otrąb.

Uważajmy na napis na produkcie: bez dodatku cukru. Oznacza to, że producent nie dodał cukru podczas produkcji. Jednak produkt może go zawierać.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas