Jelita idą w zaparte!

Czy wiesz, jaka dolegliwość trawienna występuje najczęściej? Zaparcia.

Po kilkunastu dniach można się nabawić kamieni kałowych. Nie obejdzie się bez lewatywy lub czopka. Czasem chirurga...
Po kilkunastu dniach można się nabawić kamieni kałowych. Nie obejdzie się bez lewatywy lub czopka. Czasem chirurga...123RF/PICSEL

Jeśli więc masz trudności z regularnym wypróżnieniem, nie jesteś sama. U kobiet występują one częściej z powodu rozluźniającego działania hormonów żeńskich na jelita.

Sytuacja pogarsza się z wiekiem, bo perystaltyka zwalnia.

Same w sobie nie są chorobą

Są raczej sygnałem niewłaściwych procesów zachodzących w organizmie. Bywają objawem niedoczynności tarczycy i zespołu jelita drażliwego.

Jednak najczęstszą ich przyczyną są po prostu błędy w odżywianiu. Te najpopularniejsze to niewystarczająca ilość płynów i błonnika w diecie, tłuste jedzenie, zbyt dużo słodyczy i białego pieczywa.

Zaparciom sprzyjają też nieregularne spożywanie posiłków, siedzący tryb życia oraz przyjmowanie niektórych leków (uspokajających, na nadciśnienie, antydepresantów).

Przejdź na dietę bogatą w błonnik
Przejdź na dietę bogatą w błonnik123RF/PICSEL

Zdarzają się w podróży, przy dużym stresie, zmianie diety lub wody. Ale ostatnio coraz więcej osób cierpi na zaparcia nawykowe, związane z nadmiernym pośpiechem. Brak czasu rano na dłuższy pobyt w toalecie, niechęć do korzystania z niej poza domem, ciągłe napięcie - to wszystko może zakłócić pracę jelit i prowadzić do przewlekłych problemów z wypróżnieniem.

Wtedy jedyne wyjście to zmiana przyzwyczajeń. I pozbędziesz się problemu!

Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas