Reklama

Reklama

Kichanie i kaszel. Jak uchronić innych przez zarażeniem?

Rzeczywistość powoli zaczyna przypominać plan filmu katastroficznego. Pracownicy ochrony zdrowia chodzą w kombinezonach, ulice opustoszały. Jak uchronić się przed wirusem, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową?

Według danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia, na dzień 31 marca w Polsce jest już niemal 2215 osób ze zdiagnozowanym koronawirusem. Patrząc na sytuację w innych państwach możemy być pewni, że liczba zakażonych będzie rosła. Nowy wirus, podobnie jak wiele innych, rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Co to znaczy?

Podczas kaszlu lub kichania nasz organizm wyrzuca w powietrze cząsteczki śliny. Wystarczy, że w pobliżu znajdzie się inny człowiek i może dojść do zarażenia. Co robić, aby skutecznie chronić innych?

#zostańwdomu

Jeżeli kaszlesz i kichasz, najlepiej będzie, jeżeli zrezygnujesz z wychodzenia na zewnątrz. Weź zwolnienie z pracy - obecnie możesz to zrobić za pomocą teleporady, nie musisz pojawiać się w przychodni. Pamiętaj, że od 1 grudnia 2018 roku nie musisz dostarczać do miejsca pracy L4. Lekarze wystawiają je elektronicznie. Ty musisz tylko poinformować pracodawcę - telefonicznie, przez e-mail. Nie masz nic do jedzenia? Zakupy zamów przez internet, kurier dostarczy je wprost pod twoje drzwi. Jeżeli nie chce ci się gotować - zamów jedzenie na dowóz. Nie będziesz mieć z tym problemu. Od 14 marca w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, restauracje świadczą usługi wyłącznie na wynos.

Reklama

Przestań dotykać twarzy

Czy wiesz, że w ciągu dnia nieświadomie dotykasz twarzy nawet kilkaset razy? Okolice ust i nosa to miejsca, w których potencjalnie mogą znajdować się cząsteczki śliny. Wystarczy, że później dotkniesz klamki lub innej gładkiej powierzchni. Wirusy utrzymują się na nich przez kilka godzin. W miarę możliwości kontroluj swoje odruchy. Jeśli jednak zdarzy ci się dotknąć okolic ust czy nosa, koniecznie umyj ręce.

Umyj ręce

Z wodą i mydłem powinniśmy się przyjaźnić nie tylko w czasie ogólnokrajowej kwarantanny, jednak teraz jest to szczególnie ważne. Minimum 30 sekund dokładnego szorowania minimalizuje ryzyko przenoszenia choroby dalej. Internet pełen jest instrukcji jak poprawnie myć dłonie. Nie wiesz jak odliczyć czas? Nie musisz włączać stopera, zaśpiewaj refren jednej z ulubionych piosenek podczas zabiegów higienicznych.

Nie masz dostępu do bieżącej wody? Wykorzystaj płyny do odkażania. Pamiętaj, że aby środek miał działanie wirusobójcze w jego składzie powinien znajdować się alkohol o min. 60-procentowym stężeniu.

Zasłaniaj usta

Wielokrotnie słyszałaś od rodziców "zakryj usta jak kichasz". Czas skorzystać z tej nauki. Wirus może przenieść się na osoby, który są nawet 1,5 metra od ciebie. Kaszlesz i kichasz? Przykryj twarz chusteczką. Jeżeli nie masz jej pod ręką w ostateczności możesz osłonić się zgięciem łokcia. Pamiętaj, aby unikać robienia tego dłonią. W ten sposób możesz przyczynić się do roznoszenia zarazków. Jeżeli jednak ci się zdarzy - natychmiast umyj lub zdezynfekuj dłonie.

Boisz się, że podczas rozmowy możesz kogoś zarazić? Możesz zdecydować się na noszenie maseczki. Jednak pamiętaj, aby robić to poprawnie. Przed założeniem dokładnie oczyść dłonie (woda, mydło i płyn do dezynfekcji). Po założeniu maska powinna zakrywać usta, nos, podbródek oraz przylegać ściśle do skóry. Nie dotykaj jej w trakcie używania i zmień, gdy tylko stanie się wilgotna.

 

Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy