Kiedy swędzi w okolicach intymnych
Dolegliwość, typowa dla wieku okołomenopauzalnego, jest sprawą wyjątkowo dokuczliwą. Tymczasem wiele pań wstydzi się zapytać o nią ginekologa, co często prowadzi do jeszcze większej frustracji. Co warto o niej wiedzieć?
Zmiany zanikowe...
Czysta fizjologia. Świąd, pieczenie i suchość sromu w okresie okołomenopauzalnym występują u 50 proc. pań i są związane ze zmniejszeniem się ilości kobiecych hormonów estrogenów, które są odpowiedzialne za ukrwienie i stan nabłonka miejsc intymnych. O ile jednak niektóre objawy menopauzy, takie jak np. zlewne poty, z czasem ustępują, atrofii, tj. zaniku nabłonka nie można powstrzymać. Stąd rosnąca predyspozycja do nawracających podrażnień, miejscowych zmian przednowotworowych, a nawet rakowych.
Nie lekceważ objawów. Ponieważ świąd czy pieczenie mogą być manifestacją poważnych chorób dermatologicznych - liszaja płaskiego, hiperplazji nabłonkowej, opryszczki intymnej (HPV) czy infekcji ludzkim wirusem brodawczaka (HSV) - ponadto grzybicy oraz schorzeń z autoagresji, koniecznie należy poinformować o nich lekarza! I w porozumieniu z nim je wyeliminować, wykonując niezbędne, zlecone przez niego badania. A potem porozmawiać o najlepszych sposobach profilaktyki, które pozwolą poz- być się niewygodnych objawów.
...Można łagodzić
Leczenie. Z chwilą wykrycia przyczyny, leczenie świądu daje zwykle zadowalające efekty. Jeśli nie można jej znaleźć, stosuje się metody empiryczne: zwykle przeciwzapalny hydrokortyzon, preparaty antyhistaminowe i przeciwgrzybicze. Przy niedoborach witamin podaje się witaminy A i B2 w dużych dawkach - doustnie lub domięśniowo.
Leczenie estrogenami (ogólne lub miejscowe: globulki, kremy, maści) podejmuje się w przypadku wtórnych zakażeń na tle niedoborów hormonalnych. Przy zmianach dysplastycznych lub atypii komórkowej wycina się je operacyjnie. Higiena. Ważne jest utrzymanie kwaśnego pH miejsc intymnych, które podwyższa się w wieku starszym.
Konieczne staje się stosowanie odpowiednich żeli do mycia i do nawilżania okolic intymnych (a nawet lubrykantów o gęstszej konsystencji). Ich skład jest dopasowany do potrzeb pań w wieku średnim: działają kojąco na podrażnienia, a często także leczniczo na drobne otarcia czy ubytki nabłonka. Po kąpieli (pływaniu w basenie) należy delikatnie osuszać ręcznikiem okolice krocza. Ponadto zmienić bieliznę na luźniejszą, bardziej wygodną.