Kurza ślepota. Co o niej wiesz?

Jedną z jej przyczyn jest niedobór witaminy A. Sprawdź, czy ten problem cię dotyczy, dowiedz się, jak sobie z nim radzić.

Regularnie badaj wzrok, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Wcześnie wykryta choroba daje większe szanse na wyleczenie
Regularnie badaj wzrok, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Wcześnie wykryta choroba daje większe szanse na wyleczenie123RF/PICSEL

Jak się objawia?

Kurza ślepota powoduje pogorszenie widzenia w ciemności, zwłaszcza gdy np. wchodzimy z jasnego pomieszczenia do ciemnego, albo gdy ktoś w nocy jedzie samochodem po nieoświetlonej drodze, a w ciemności błyszczą reflektory innych aut. 

Co ją powoduje?

Przyczyną może być krótkowzroczność, zaćma lub niedobór witaminy A. Odgrywa ona ważną rolę w zamienianiu impulsów nerwowych na obrazy w siatkówce oka. Na kurzą ślepotę są narażone osoby, które mają problem z przyswajaniem tłuszczów - witamina A, zwana też retinolem, rozpuszcza się tylko w nich. 

Czy można to wyleczyć?

Jeśli spowodowała ją krótkowzroczność, można dobrać odpowiednie szkła. 

W przypadku zaćmy wykonuje się zabieg wymiany soczewki, po nim objawy ustępują lub ulegają znacznemu osłabieniu. 

Przy niedoborze witaminy A (znajduje się w jajach, mięsie, wątróbce, tuńczyku, makreli, śmietanie) stosuje się suplementację. Pod kontrolą lekarza, bo nadmiar jest szkodliwy. 

Jeśli kurza ślepota jest skutkiem, uwarunkowań genetycznych, np. zwyrodnienia barwnikowego siatkówki, nie można jej wyleczyć.

Zobacz także:

Botox na włosyStyl.pl
Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas