Łaskotki i pokruszony lód
Czkawka to gwałtowne i nieregularne skurcze przepony. Gdy przepona zaczyna intensywnie pracować, tracimy kontrolę nad równomiernym oddechem, co skutkuje charakterystycznym czkaniem.
Najbardziej znany i najczęściej stosowany sposób to wstrzymanie oddechu: nabierz jak najwięcej powietrza do płuc. Następnie wstrzymaj od- dech tak długo, jak potrafisz (zwiększy się ilość CO2 we krwi) i przełykaj ślinę.
Druga, równie popularna technika, to przestraszenie się. Przerażony człowiek wstrzymuje powietrze, więc stężenie dwutlenku węgla w organizmie wzrasta, a wtedy odruch czkania ustaje.
Trzeci znany i powszechnie stosowany środek zaradczy to zjedzenie łyżeczki cukru. Umieść cukier z tyłu języka, w miejscu, gdzie znajdują się kubki smakowe odbierające kwaśny smak. Oszukasz w ten sposób mózg i powstrzymasz czkawkę. Poza tym, kiedy organizm skupia się na przełykaniu cukru, przepona wraca do normalnego rytmu pracy.
Innym, mniej znanym sposobem jest połykanie pokruszonego lodu. Przepona, której fundujesz taki szok termiczny, przestanie się kurczyć.
Kolejną mniej znaną metodą na okiełznanie czkawki jest łaskotanie podniebienia patyczkiem kosmetycznym. To zaskakujący, ale skuteczny środek walki z nieregularnymi skurczami przepony. Warunkiem jest to, że musisz mieć w tym miejscu łaskotki.
Można także spróbować zatkać uszy palcami. Zakończenia nerwu błędnego powiązane są również ze słuchem, dlatego poprzez takie ich pobudzanie możesz ponownie rozproszyć mózg i powstrzymać natrętne czkanie.
Zobacz także: