Latem uporasz się z zaparciami
Pij więcej wody, jedz więcej surowych warzyw i owoców - jelita to lubią!
Powracające zaparcia to problem, którego nie należy lekceważyć. Ale zazwyczaj wystarczy zmiana diety, lepsze nawodnienie i więcej aktywności, by się z nimi uporać. Warto zastanowić się, co jest przyczyną kłopotów.
Pośpiech i nawyki
Styl życia może być przyczyną tzw. zaparć nawykowych. Pojawiają się one, jeśli nie prowadzisz regularnego trybu życia, często wstrzymujesz wypróżnienie, bo spieszysz się albo czekasz, aż toaletę zwolnią inni domownicy, bądź czujesz niechęć do korzystania z obcych toalet. Zaparciom nawykowym sprzyja też siedzący tryb życia i niewielka aktywność fizyczna. Najprostszym sposobem jest zmiana tych nawyków.
Dieta i leki
Gdy twoje menu jest ubogie w błonnik, codziennie jesz duże ilości białego pieczywa, słodyczy, a mało warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, pijesz mało wody oraz regularnie przyjmujesz leki (np. silne środki przeciwbólowe, nasercowe i stosowane w chorobach nerek) to wszystko sprzyja zaparciom czynnościowym - zaburzone są wtedy funkcje jelit. Nie jest to niebezpieczne, ale utrudnia życie.
- Wprowadź do diety więcej błonnika (jest w pełnoziarnistym pieczywie i makaronach, otrębach i płatkach owsianych, surowych warzywach i owocach. Możesz też dosypywać błonnik w proszku do zup i jogurtów. Nie można zapomnieć o wypijaniu 2 litrów płynów dziennie, w tym powinny się znaleźć kefir i naturalny jogurt.
Choroby przewlekłe
Zaparcia często towarzyszą schorzeniom zarówno układu pokarmowego (np. zespołowi jelita drażliwego), jak i ogólnoustrojowym, np. neurologicznym, niedoczynności tarczycy, cukrzycy itp. W leczeniu bardzo ważna jest dieta zapobiegająca zaparciom. Warto też zapytać lekarza, czy możesz zażywać leki na zaparcia.
Jakie preparaty?
Lepiej nie stosować ziołowych środków przeczyszczających (najczęściej w swoim składzie mają senes lub korzeń rzewienia). Zażywanie ich rozleniwia jelita i problem z zaparciami się nasila. Można sięgnąć po leki (zwykle są to krople lub tabletki), które działają bezpośrednio w miejscu powstawania zaparcia, dzięki czemu nie podrażniają ścian żołądka i jelit. Takie leki pobudzają ruchy jelita, zwiększają także ilość wody znajdującej się w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Od chwili zażycia do momentu wypróżnienia mija 6-12 godzin. Należy więc zażyć lek wieczorem.
Zaparcia są wtedy, gdy toaletę odwiedzasz rzadziej niż co trzy dni, stolce są twarde, masz wzdęcia, bóle brzucha. Dolegliwościom mogą towarzyszyć nawet wymioty i bóle głowy. Za kłopoty zwykle odpowiadają złe nawyki, nie tylko dietetyczne.
Ćwiczenia na zaparcia
- Ćwicząc, oddychaj tzw. torem brzusznym. Nabieraj powietrze przez nos 4 s, po czym powoli wypuszczaj je ustami 6 s.
- Połóż się na plecach z ugiętymi nogami, stopy na szerokość bioder. Przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej, dociśnij. Napnij pośladki i mięśnie brzucha. Opuść nogę, rozluźnij mięśnie brzucha i pośladki. Powtórz z każdą nogą 10 razy.
- Uklęknij, oprzyj się na dłoniach, plecy trzymaj proste. Zrób wdech. Następnie wypuść powietrze ustami, wciągnij brzuch i zrób koci grzbiet, chwilę wytrzymaj. Powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.
Zmień swoje nawyki, a pożegnasz zaparcia na zawsze
Zamiast herbaty i kakao, które działają zapierająco, pij zieloną herbatę. Przed śniadaniem wypij szklankę wody z cytryną. Słodycze i ciasta (zawierają biały cukier, białą mąkę i tłuszcz cukierniczy), pozbawione są zupełnie błonnika. Zastąp je suszonymi owocami, np. śliwkami, morelami, które zapobiegają powstawaniu zaparć.
Na drugie śniadanie zjedz soczysty owoc z jogurtem naturalnym lub kefirem. Pilnuj, by w każdym posiłku znalazło się pełnoziarniste pieczywo, ciemny makaron, brązowy ryż lub grube kasze. Codziennie jedz surowe warzywa - tak dostarczysz organizmowi błonnika.
Do obiadu i między posiłkami jedz surową marchewkę i buraki. W diecie usprawniającej przemianę materii nie może zabraknąć tych dwóch warzyw. Jedz je jak najczęściej surowe, np. pod postacią surówek, koktajli oraz jako przekąskę między głównymi posiłkami.
Nigdy nie przesiaduj zbyt długo w toalecie. Aby ułatwić sobie wypróżnienie, siedząc ułóż stopy na niskim stołeczku.
Zobacz również: