Leczy i dekoruje

Geranium zawędrowało z Afryki do Europy w końcu XVII wieku pierwotnie jako roślina dekoracyjna, a dopiero w 1819 roku na terenie Francji założono pierwsze jej plantacje, jako rośliny olejkowej. Stąd też dalej była rozpowszechniana na terenie całej Europy.

Olejek geraniowy ma właściwości antyseptyczne i uśmierza bóle reumatyczne
Olejek geraniowy ma właściwości antyseptyczne i uśmierza bóle reumatyczne123RF/PICSEL

Olejek geraniowy - używany w formie okładów lub nalewki - ma właściwości antyseptyczne i uśmierza bóle reumatyczne. Można też robić okłady ze świeżych liści na bolące miejsca - głównie stopy i dłonie, a nalewkę przygotowaną z pokrojonych liści zalanych wódką nacierać dokładnie obolałe reumatyczne ciało.

Przy kłuciach i bólach oczu używa się olejku lub świeżych liści. Olejek bywa też stosowany jako lek ściągający, przeciwzapalny, a także moczopędny i bakteriobójczy (zabija nawet gronkowce i paciorkowce).

Inhalacje, a nawet wdychanie olejku wydzielającego się z rosnącej rośliny łagodzi schorzenia gardła, uszu i dróg oddechowych. Sugeruje się, że codzienne wdychanie tego zapachu przez 10 minut obniża ciśnienie krwi. Stosowanie takiej inhalacji wieczorem działa nasennie.

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas