Łupiny i skorupki - nie wyrzucaj ich

Zawierają wiele cennych dla zdrowia składników. Niektóre z nich mogą zastąpić chemiczne środki do prania, a nawet farbę do włosów.

Nie wyrzucaj obierek z warzyw i owoców. Sprawdź, co możesz z nich zrobić.
Nie wyrzucaj obierek z warzyw i owoców. Sprawdź, co możesz z nich zrobić.123RF/PICSEL

Wzmacniające łuski

Z łupin cebuli przygotuj napar i pij na zdrowie. Zawierają bowiem kwercetynę, która działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Łagodzi katar sienny, obniża poziom cholesterolu, zapobiega zlepianiu się płytek krwi, niszczy komórki rakowe i spowalnia proces starzenia się organizmu.

Garść łusek cebuli zalej litrem wody i zagotuj. Odstaw na 15 minut pod przykryciem, przecedź i pij szklankę dziennie. Najlepiej przed snem, ponieważ kwercetyna ma właściwości uspokajające. Naparem możesz także przemywać skórę z objawami uczulenia, trądziku, egzemy.

Lecznicze skorupki

Wapń ze skorupek jaj jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm. Łupiny zawierają też cynk, fluor, siarkę i krzem, które wzmacniają kości, zęby, włosy i paznokcie. Kup jajka z chowu ekologicznego, bo mają najwięcej cennych dla zdrowia składników. Umyte skorupki zalej wrzącą wodą i gotuj 5 minut. Osusz w piekarniku w temp. 100°C (ok. 15 min.), a następnie zmiel w młynku do kawy.

Jedz łyżeczkę dziennie, np. z pastą kanapkową, jogurtem, wypiekami. Skorupki wzmacniają też szkliwo zębów. Ćwierć szklanki zmielonych na pył skorupek wymieszaj z 3 łyżkami oleju kokosowego. Przełóż do słoiczka i używaj zamiast pasty do zębów.

Kojące obierki

Okład z surowych, wyszorowanych pod bieżącą wodą skórek ziemniaka złagodzi skutki oparzenia. Obierki przyspieszą również gojenie się ran i zadrapań. Wywar z łupin ziemniaka (z upraw ekologicznych) powinni pić chorzy na kamicę nerkową, ponieważ rozpuszcza kamienie i wspomaga usuwanie piasku z nerek.

Warto również jeść kartofle w mundurkach (np. pieczone), ponieważ tracą o wiele mniej witaminy C niż obrane i ugotowane w wodzie.

Skórki z jabłek i gruszek

Są doskonałym surowcem do sporządzenia domowego octu owocowego.

Przygotuj:

  • skórki z 1,5 kg jabłek lub gruszek (przedtem dokładnie umytych),
  • duży wyparzony słój,
  • litr wody i 4 łyżki cukru.

Zagotuj wodę z cukrem i ostudź. Zalej obierki letnim płynem tak, by je zakrył. Możesz obciążyć małym talerzykiem, ale pamiętaj, że musi dochodzić do nich powietrze. Przykryj słoik gazą i obwiąż sznurkiem (możesz użyć gumki recepturki).

Odstaw słój w ciemne, ciepłe miejscu na 4-5 tygodni. Codziennie zamieszaj miksturę łyżką. Ocet jest gotowy, gdy przestanie się pienić i nie pojawiają się bąbelki powietrza. Przelej go przez gazę lub filtr do kawy do słoików albo butelek. Ocet jabłkowy pobudza krążenia, oczyszcza wątroby, obniża poziom glukozy i przspiesza odchudzanie.

Do prania i farbowania

D Skorupki jaj wybielą pranie. Włóż kilka do płóciennego woreczka i zawiąż. Wrzuć do pralki razem z ubraniami. Dodaj proszek lub płyn. D Zielone łupiny orzecha włoskiego przyciemniają włosy. Suszone kupisz w zielarni (ok. 10 zł za 100 g). Zalej je gorącą wodą.

Po przestudzeniu papkę nałóż na włosy. Po godzinie zmyj. D Rudy odcień nada włosom wywar z łupin cebuli. Dwie garście łusek gotuj w litrze wody ok. 20 min. W wywarze płucz głowę po myciu.

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas