Najlepsze naturalne źródła witaminy D

Witamina D nazywana jest „witaminą odporności”. Jej niedobory zagrażają nam szczególnie jesienią, kiedy ekspozycja na słońce nie jest dostateczna. W jaki sposób uzupełniać ją w organizmie?

article cover
123RF/PICSEL

Najlepsze naturalne źródła witaminy D

Jajka

Łatwo dostępnym, choć nie tak bogatym źródłem witaminy D są jajka (żółtka). Zawierają 10 µg na 100 g. Warto wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu, które mogą mieć jej więcej nawet o  30 proc.
 Grzyby

Choć przez wiele lat uważane były za produkty o niskiej wartości odżywczej, warto je jeść. Niektóre gatunki są szczególnie bogate w witaminę D. Kurki zawierają jej aż 33 µg na sto gram. Nieco mniej znajdziemy jej w borowikach (31 µg) i pieczarkach (15-31 µg).
Ryby i oleje z ryb

Najwięcej witaminy D mają ryby morskie i oleje z wątroby ryb. Tran zawiera jej aż 250 µg w stu gramach. Warto wprowadzić do swojej diety ryby bogate w witaminę D: Halibuta, makrelę, karpia, łososia, węgorza i pstrąga.
Ostatnie badania naukowców z University of Birmingham potwierdziły, że niedobór witaminy D może zwiększać podatność na zakażenie koronawirusem oraz ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci.
Aby organizm mógł samodzielnie wytworzyć witaminę D z prowitaminy obecnej w skórze niezbędne jest oddziaływanie promieni słonecznych. Już 15-20 minut spaceru w godzinach 10-15 zapewni nam odpowiednią dawkę. W sezonie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie i pochmurne, warto uzupełnić dietę w produkty zawierające tę witaminę. Witamina D należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Norma spożycia to dla osób dorosłych 20-25 µg/dzień. Jakie produkty zawierają jej najwięcej?
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas