Napary, które obniżą poziom cukru we krwi

​Cukrzyca, jak wszystkie choroby metaboliczne, jest trudna w leczeniu. Kluczowe znaczenie ma odżywianie - dieta bogata w warzywa i owoce, a uboga w tłuszcze i cukier. A co z ziołami?

Morwa biała zawiera substancje ograniczające wchłanianie cukru z przewodu pokarmowego
Morwa biała zawiera substancje ograniczające wchłanianie cukru z przewodu pokarmowego123RF/PICSEL

Naturalna profilaktyka

Są szczególnie pomocne w początkowych okresach choroby, ale tylko w leczeniu cukrzycy typu II. Obniżają łagodnie poziom cukru we krwi, pomagają zapobiec takim konsekwencjom cukrzycy, jak miażdżyca, infekcje dróg moczowych i nerek czy otyłość. Pamiętaj, by podjęcie ziołowych kuracji zawsze skonsultować z lekarzem.

Napar z owocni fasoli 

Dwie łyżki surowca (ok. 4 zł/ 50 g) zalej szklanką wody i ogrzewaj do wrzenia. Utrzymuj pod przykryciem w stanie delikatnego wrzenia przez 5-10 minut. Przecedź, lekko ostudź. Pij jeden-trzy razy dziennie po jednej szklance ciepłego, świeżo przygotowanego, odwaru.

Uwaga! Dobowa dawka nie powinna przekraczać 5-15 g owocni fasoli, czyli jednej-trzech szklanek naparu.

Mieszanka z rutwicą 

Działanie lecznicze mają naziemne części rośliny. Zawierają sole chromu, które wspomagają działanie insuliny.

Wymieszaj po 50 g: ziela rutwicy, owocni fasoli, liści borówki czernicy, kwiatu i korzenia mniszka lekarskiego.

Dwie łyżki ziół zalej szklanką wody i gotuj pod przykryciem przez trzy minuty. Odstaw na  10 minut, przecedź. Pij trzy razy dziennie po szklance.

Wysoki poziom glukozy we krwi to skutek niewłaściwego działania insuliny lub jej braku
Wysoki poziom glukozy we krwi to skutek niewłaściwego działania insuliny lub jej braku123RF/PICSEL

Napar z morwy białej 

Łyżeczkę suszu (ok. 5 zł/50 g) zalej szklanką gorącej wody, zaparzaj przez 10 minut. Pij po szklance naparu 20 minut po posiłku dwa razy dziennie przez dwa tygodnie. Zamiast naparu możesz stosować zawiesinę z proszku. Rozdrobnij trzy łyżki ziela na proszek, przesyp do słoiczka. 1/2 łyżeczki proszku zmieszaj z dwiema łyżkami przegotowanej, wystudzonej wody. Zawiesinę pij dwa razy dziennie przez dwa tygodnie. Kuracje możesz stosować zamiennie, ale nie częściej niż raz na półtora miesiąca.

Uwaga! Nie przekraczaj dawki dwóch g liści morwy dziennie (czyli dwóch łyżeczek ziela albo łyżeczki proszku).

Napar, wino i nalewka z kokoryczki wonnej

Napar: łyżkę rozdrobnionego ziela zalej szklanką wrzącej wody. Po 30 minutach napar przecedź. Zażywaj rano i wieczorem po 1/2 szklanki naparu przez miesiąc. W razie nudności dawkę zmniejsz do trzech łyżek naparu dwa razy dziennie.

Wino: 100 g świeżego lub suchego rozdrobnionego kłącza kokoryczki zalej 0,5 l ciepłego wytrawnego wina. Maceruj w słoju 14 dni, przefiltruj. Zażywaj 15-25 ml dwa razy dziennie.

Nalewka: 1/2 szklanki rozdrobnionych, przegotowanych kłączy kokoryczki zalej 250 ml wódki. Przelej do butelki, zakręć. Odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie przefiltruj (np. przez filtr do kawy). Pij raz dziennie po łyżeczce przez dwa miesiące. Rób miesięczne przerwy między kuracjami.

Zobacz także:

Dorota Sumińska zachęca do wzięcia udziału w akcji "Mruczeka sam nie poprosi o pomoc" INTERIA.PL
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas