Reklama

Reklama

Natrętny tłusty łupież

Przybiera formę żółtych strupów, które złuszczają się na zaczerwienionej skórze głowy. Towarzyszy mu silny świąd. Niestety, nieleczony często prowadzi do łysienia...

"Muszę poprawić sobie humor. Pomoże mi nowa fryzura" - postanowiła Iza po tym, jak wyszła ze szpitala po skomplikowanej operacji ginekologicznej. Niestety, jej zaprzyjaźniona fryzjerka była na urlopie.

Kobieta zajrzała do kilku salonów i w końcu w jednym udało jej się umówić wizytę. 

Fryzjerka okazała się sympatyczna i niedroga, do tego Iza była zadowolona z fryzury, dlatego nie zwróciła uwagi kobiecie, że tym samym grzebieniem czesała też klientkę przed nią. 

Miesiąc później pożałowała tej decyzji. Zaczęła bardzo swędzieć ją głowa. Skóra na niej zrobiła się czerwona i pokryły ją warstwy żółtych, cuchnących strupów. 

Reklama

Iza zastanawiała się skąd jej się to wzięło, próbując wydrapać z fryzury zrogowacenia. 

Była przerażona, że wyłysieje, bo włosy wypadały jej garściami. Wybrała się w końcu do dermatologa.

Zapytała go, co jej jest, gdy z uwagą oglądał zmiany na jej głowie. Przecież nigdy nie miała nawet łupieżu. Zapytała, czy to fryzjerka mogła ją zarazić.

- Tak, prawdopodobnie u niej nabawiła się pani łupieżu tłustego, zwanego też łojotokowym. Powodują go drożdżaki. Można zarazić się nimi poprzez korzystanie z tych samych ręczników czy grzebienia. Jeżeli ktoś cieszy się dobrą odpornością i nie ma kłopotów złojotokiem, ryzyko jest mniejsze, ale zawsze istnieje... - odpowiedział lekarz.

Co z tym zrobić?

Trzeba to wyleczyć, bo łupież łojotokowy jest groźny. W przeciwieństwie do suchego, zamiast drobnych, białych łusek pojawiają się tłuste, żółte i nawarstwione strupy. 

Są mocno przytwierdzone do naskórka. Skóra pod nimi i wokół nich swędzi, często pojawia się rumień, krostki i sączące się grudki. 

Łupieżowi tłustemu może towarzyszyć wypadanie włosów. W tym przypadku ich utrata jest już nieodwracalna.

Co pomoże?


Maść zawierająca takie substancje czynne, jak np. kwas salicylowy, siarka, selen, pirytonian cynku, czy ketokonazol, działające przeciwłojotokowo.

Używanie szamponów przeciwłupieżowych o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwłojotokowym. 

Unikanie przegrzewania włosów np. za pomocą suszarki. 

Wcieranie w skórę głowy m.in. płukanki z soku z cytryny, naparu z pokrzywy, nagietka, rumianku, kory wierzby z liśćmi łopianu, maseczki z zielonej glinki, octu jabłkowego i olejków o działaniu przeciwzapalnym, ograniczających wydzielanie sebum (np. z drzewa herbacianego). 

Stosowanie diety bogatej w witaminy (głównie E, A i z grupy B) oraz minerały - w tym cynku.

To warto wiedzieć!

Drożdżaki:

Występują naturalnie na ludzkim ciele, ale gdy jest ich zbyt dużo i mają sprzyjające warunki, mogą powodować łupież. 

Rozmnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, na skórze z łojotokiem. 

Ten zaś może być skutkiem: zmian hormonalnych, przewlekłych chorób wpływających na wydzielanie łoju, przemęczenia i stresu, zbyt częstego albo za rzadkiego mycia włosów, niedokładnego spłukiwania szamponu czy odżywki, stosowania ciężkich kosmetyków do włosów, przegrzewania głowy. 

Łupież tłusty: 

Jest często mylony z łojotokowym zapaleniem skóry (ŁZS). 

Jak je rozróżnić? 

Płaty łupieżu występują tylko we włosach, a ŁZS na całej skórze głowy - nawet nieowłosionej, np. na czole i nosie.
Zobacz także:


Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: łupież | problemy z łupieżem | włosy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy