Odkryj antywirusowe działanie siarki
Ten żółty pierwiastek można dostarczyć organizmowi także poprzez kąpiele. Najwięcej związków aktywnej siarki zawierają wody siarczkowe.
Ze zdrowych wód siarczkowych słyną m.in. Busko-Zdrój, Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie - tu znajduje się źródło Malina o najwyższym stężeniu siarki), Horyniec czy Kudowa-Zdrój. I to właśnie z uzdrowiskami i kąpielami kojarzy nam się głównie lecznicze działanie siarki. Ale chore stawy i problemy ze skórą to nie jedyne dolegliwości, w których może ona odgrywać ważną rolę. Siarka wzmacnia także odporność organizmu, wspierając produkcję przeciwciał.
Jak ją dostarczyć? Najlepsze źródła siarki to produkty wysokobiałkowe, czyli jaja, żółte sery, mięso i ryby. Sporo jej też w warzywach strączkowych i kapustnych (zwłaszcza w młodej kapuście) oraz cebuli i czosnku.
Niestety, wszelka obróbka termiczna produktów niszczy ten związek, dlatego ważne jest, aby prawidłowo przygotowywać żywność go zawierającą. Trzeba pamiętać o kilku zasadach: duś lub gotuj warzywa na parze; nie wrzucaj ich do zimnej wody; dodając czosnek do potraw, najpierw go rozgnieć i odczekaj 10 minut (wtedy wytwarza się w nim cenna allicyna); nie gotuj jajek dłużej niż 10 minut, bo tracą wartości odżywcze.
Kąpiele siarczkowe to łatwy i skuteczny sposób na dostarczenie organizmowi tego pierwiastka. Kuracje takie są znane od wieków i stosowane w leczeniu schorzeń reumatologicznych, przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, przemiany materii czy przewlekłych stanów zapalnych skóry.
Nawet jeśli nie masz możliwości wyjazdu do sanatorium, możesz terapię zastosować w domu. Gotowe preparaty do kąpieli z siarką kupisz w aptece. Do wanny wypełnionej wodą (o temp. 36 st. C) do ramion lub do linii serca wlewasz 1/2 szklanki płynu lub żelu siarczkowego i relaksujesz się przez 15 minut. Kąpiesz się 3-4 razy w tygodniu przez ok. 3 tygodnie.
Z terapii nie mogą jednak korzystać osoby z niestabilnym ciśnieniem krwi i te, które niedawno przeszły zawał.