Piorunujący ból głowy? To może być tętniak mózgu
Samo pęknięcie tętniaka trwa chwilę i niestety, często kończy się tragicznie. Najczęstszą jego przyczyną jest podwyższone ciśnienie tętnicze. To powoduje tzw. krwotok podpajęczynówkowy groźny dla naszego życia.
Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie objawy ostrzegawcze mogą występować przed najgorszym. Gdy tętniak jest już duży i uciska na nerwy wychodzące z mózgu, na 6-20 dni wcześniej wysyła pewne sygnały, które powinny nas skłonić do wizyty u neurologa.
Groźne objawy
Oczywiście nawet silny ból głowy nie musi oznaczać tętniaka. Ale gdy towarzyszą mu jeszcze dodatkowe symptomy, trzeba mieć się na baczności:
- intensywny ból głowy, inny niż kiedykolwiek. Pojawia się nagle i zwykle towarzyszą mu sztywność karku oraz wymioty i nudności
- podwójne widzenie
- powiększona źrenica oczna i nieprawidłowo reagująca na światło
- opadanie powieki
- bóle twarzy po stronie tętniaka
- zawroty głowy
- drgawki
- osłabienie siły mięśni, a nawet przemijający niedowład kończyny po jednej stronie
- utrata przytomności
Gra na czas
Jeśli tylko podejrzewamy u siebie lub kogoś bliskiego pęknięcie tętniaka, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Czekając na jego przybycie, unikaj wysiłku fizycznego, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie zażywaj żadnych leków. Nawet wtedy, gdy objawy samoistnie ustąpią (czasem krwawienie jest niewielkie), trzeba zachować czujność.
Kolejne krwawienie (tzw. krwotok wtórny) zwykle o wiele groźniejsze, zdarza się w pierwszej dobie po pęknięciu tętniaka. Potem ryzyko maleje, by powrócić między 7 a 10 dniem po krwawieniu. Dlatego chorego z jego podejrzeniem poddaje się tomografii komputerowej.
Tętniak mózgu
Czyli tętniak wewnątrzczaszkowy, to choroba naczyń mózgu. Jeśli tętnice są osłabione, tworzy się w nich uwypuklenie, które z czasem powiększa się i w każdej chwili może pęknąć. Do tego momentu często jednak nie daje żadnych objawów.
Zobacz również: