Prąd pomoże ci wygrać walkę z bólem

Ostry lub przewlekły ból? To nie ma znaczenia. Bezpieczne i bezbolesne prądy TENS uśmierzają każdy rodzaj bólu. Zamiast tabletki stosuje się impulsy elektryczne.

Prąd pomoże ci wygrać walkę z bólem

Dla kogo te zabiegi? 

Lekarz może skierować Cię na elektrostymulację, jeśli dokuczają ci: zwyrodnieniowe bóle odcinka szyjnego, bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, bóle w zespole cieśni nadgarstka i łokcia tenisisty, owrzodzenia i odleżyny, bóle reumatyczne i artretyzm, bóle głowy, migreny, bóle menstruacyjne, rwa kulszowa, bóle po złamaniu kończyny (prądy przyspieszają zrastanie się kości). 

Uwaga! 

Elektrostymulację warto też rozważyć, gdy cierpisz z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. Zabiegi wzmacniają i ćwiczą ważne w tym przypadku mięśnie Kegla.
Kto nie może skorzystać z TENS? 

Osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, metalowymi implantami stawów oraz endoprotezami, kobiety w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, osoby z niewydolnością krążenia, chorzy na padaczkę, pacjenci z chorobami nowotworowymi, osoby ze stanami zapalnymi skóry. 

Źródło: Tele tydzień
Są różne rodzaje prądów. O tym, czy możesz skorzystać z tej terapii, decyduje lekarz lub fizjoterapeuta. 

Zabieg zwykle trwa od 25 do 90 minut, a żeby efekt był zadowalający, niezbędnych jest zwykle dziesięć sesji. 

W zależności od lokalizacji bólu i typu schorzenia, stosuje się: 

TENS tradycyjny (impulsy o wysokiej częstotliwości i małym natężeniu). 

TENS akupunkturowy (o niskiej częstotliwości, ale za to o dużym natężeniu). W tym przypadku używa się małych elektrod w miejscach typowych dla akupunktury. 

TENS krótki (HI-FI TENS – intensywny – wykorzystuje wysoką częstotliwość impulsów i wysokie natężenie). Zwykle zalecany jest osobom z dużą tolerancją bólu.

TENS BURST (uderzeniowy) – prąd podawany jest w postaci impulsów w seriach, zwykle dwa uderzenia po kilka impulsów. Ta metoda jest stosowana w najnowszych aparatach, np. w terapii stanów bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

TENS modulowany (o zmiennej częstotliwości lub natężeniu) – pacjenci zazwyczaj odczuwają go jako masaż. 

Ważne jest to, że pół godzinne zabiegi możesz też wykonywać sama w domu z pomocą przenośnego urządzenia wielkości telefonu komórkowego. Aby jednak robić to prawidłowo, najpierw warto skonsultować się z fizjoterapeutą.
Jak działa metoda TENS? 

Jeśli coś Cię boli, najczęściej sięgasz po tabletkę. Jednak, gdy to trwa i trwa, nie można bez końca wspierać się farmakoterapią, bo nie jest ona obojętna dla naszego organizmu. 

Alternatywą są zabiegi TENS. Metoda ta polega na hamowaniu docierania bodźców bólowych do mózgu. Urządzenie wysyła impulsy elektryczne, które stymulują zakończenia nerwów czuciowych odpowiedzialnych za przekazywanie bodźców bólowych do mózgu. 

Pamiętaj, że hamowanie to nie to samo, co leczenie przyczyn bólu. TENS tylko uśmierza nasze cierpienia, a nie leczy schorzenia.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas