Seks nie ma daty ważności
Seks w wieku dojrzałym wciąż jest tematem tabu. Jednak według badań prof. Zbigniewa Izdebskiego około 60% starszych mężczyzn i 35% kobiet jest zainteresowanych bliskością z partnerem.
Udany seks po 50 - tce? Są na to sposoby
Zasada jest prosta: nigdy nie przestawaj tego robić. Zbyt długa przerwa powoduje obniżenie libido. Po długiej przerwie trudno jest wrócic do formy, ale nie jest to niemożliwe. Kołem ratunkowym może być sport, który poprawia krążenie. Ono ma zbawienny wpływ na nasze organy.
Im lepiej ukrwione są narządy płciowe, tym ochota na seks i jego jakość wzrastają.
Ważna jest też dieta. Seler, awokado, orzechy, banany, gorzka czekolada lub łosoś powinny znaleźć się na talerzu osoby chcącej podnieść swoje libido. Dlatego jedzenie ryb, warzyw i owoców oraz niezbyt tłustych mięs powinno stać się codziennością. Ważne jest też nawadnianie organizmu ( dwa litry wody dziennie).
Proszę czytać dalej
Kobieta po przejściach
Seksuolodzy przekonują, że ani menopauza u kobiet (przypadająca na wiek około 49-50 lat), ani andropauza u panów (występująca zwykle po 50 - tce) nie powinny stanowić pretekstu do zakończenia aktywności seksualnej. Podobnie zresztą jak dość często występujące u starszych panów problemy z erekcją.
Prof. Zbigniew Izdebski przyznaje, że wskutek menopauzy wiele kobiet uprawiając seks zaczyna odczuwać dyskomfort, a czasem nawet ból, przede wszystkim dlatego, że w tym okresie zanika naturalna lubrykacja pochwy (naturalne jej zwilżanie). Ale ten powszechny problem można dość łatwo pokonać, korzystając z pomocy różnych, dostępnych w aptekach i drogeriach nawilżających preparatów (lubrykantów).
- Kobieta powinna mieć odwagę zapytać o to ginekologa. Niestety sami lekarze często o to kobiet nie pytają - mówi prof. Izdebski.
Proszę czytać dalej
Mężczyzna z przeszłością
Również mężczyźni mający problemy z erekcją (powodów tej dolegliwości może być naprawdę wiele) powinni skorzystać z pomocy lekarza, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych środków, które pomagają uporać się z zaburzeniami erekcji.
- Problemy z erekcją nie dotyczą tylko mężczyzny, ale też i pośrednio kobiety, która jest pozbawiona możliwości współżycia ze swym partnerem - podkreśla prof. Izdebski.
Różne aspekty fizjologiczne związane z seksem są niezwykle istotne, to jednak specjaliści podkreślają, że najważniejsze jest co innego.
- Jestem przekonany, że realizacja naszych potrzeb seksualnych jest ważna w każdym wieku i dlatego ludzie, zgodnie z koncepcją zdrowia seksualnego, powinni jak najwięcej rozmawiać o swojej seksualności. Nie jest to bowiem tylko kategoria związana z fizjologią i biologią seksu, lecz także z procesem komunikowania się i miłości - mówi prof. Izdebski, podkreślając, że seks nie tylko jest źródłem zmysłowej przyjemności, lecz także ważnym czynnikiem więziotwórczym.
Proszę czytać dalej
Choć każdy z nas ma przywilej i prawo do poszukiwania przyjemności oraz bliskości, to jednak należy pamiętać, że niezależnie od wieku, z seksem wiąże się też ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Powinny o tym pamiętać osoby nie posiadające stałego partnera i nawiązujące nowe znajomości.
- Bez względu na wiek, odpowiedzialność za zdrowie cały czas obowiązuje. Uprawiajmy bezpieczny seks. Podejmując kontakty z nowymi partnerami stosujmy prezerwatywy, które zmniejszają ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową - radzi prof. Zbigniew Izdebski.
Zobacz także: