Sok pomidorowy obniża ciśnienie
Bardzo ważnymi składnikami odżywczymi, mającymi wpływ na obniżanie ciśnienia krwi, są potas i magnez.
Dzienne spożycie tego pierwszego powinno wynosić ok. 3500 mg, a drugiego od 350 mg do 500 mg u osób dorosłych. Taka ilość wspiera pracę serca i obniża ciśnienie krwi.
Oba te pierwiastki znajdziesz w warzywach, owocach i ich przetworach. Ich dzienna ilość to minimum 400 g w 5 porcjach. Jedną z nich może być szklanka soku, np. pomidorowego. Pomidory oraz sok z nich zawierają nie tylko potas, ale również magnez i likopen.
Ten ostatni to przeciwutleniacz, który zapobiega wielu chorobom. Warto wiedzieć, że w soku pomidorowym znajdziemy też witaminy A i C. Takie właściwości soku pomidorowego łagodzą skutki poparzenia oraz stymulują produkcję włókien kolagenowych. Sportowcy również powinni go polubić. Wypity po wysiłku reguluje spalanie węglowodanów i białek.
Ciśnienie mogą też obniżyć 2 szkl. soku pomarańczowego wypite w ciągu dnia. Według badań ten napój zmniejsza ryzyko wystąpienia tzw. zespołu metabolicznego, którego jednym z czynników jest nadciśnienie tętnicze. Ponadto sok z czerwonych pomarańczy zawiera również likopen. Soki owocowe dostępne na rynku nie mają żadnych dodatków i też mogą stanowić cenny element zbilansowanej diety.