Reklama

Reklama

Sposoby na zajady

Nie są chorobą wirusową i nie są zaraźliwe, ale wyglądają nieładnie i bolą.

Często dokuczają osobom, które mają obniżoną odporność i są zestresowane. Ich najczęstszą przyczyną jest brak witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B2, czyli ryboflawiny.

Również brak żelaza może powodować stany zapalne w kącikach ust. Gdy jesteś  po antybiotykoterapii, także możesz mieć problemy z zajadami, bo sprzyja  ona zakażeniom bakteryjnym  i grzybiczym. 

Tak się ich pozbędziesz

Postaraj się, aby w twoim menu częściej pojawiały się jajka, produkty zbożowe, drożdże i mięso. Doraźnie warto zastosować suplementację witaminą B2 lub B complex. Trzeba też pamiętać o witaminie C, która pomaga w przyswajaniu żelaza.  

Reklama

Kąciki ust smaruj maścią nawilżającą, np. aloesową, z witaminą E lub zwykłą oliwą, która natłuszcza wysuszoną skórę i ją regeneruje. Możesz też potraktować je miejscowym antybiotykiem lub maścią antygrzybiczą, np. klotrimazolem.  Nie oblizuj warg ani kącików. 

Pij napój drożdżowy. Jeśli chcesz uzupełnić niedobory witaminy B2, sięgnij po drożdże. 1 łyżeczkę wymieszaj z 1/2 szkl. mleka i pij raz dziennie przez tydzień.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy