Sześć sposobów na to, jak pomóc obolałym oczom
Wykorzystaj lecznicze właściwości naturalnych składników. Herbata, warzywa i zioła złagodzą dolegliwości i podrażnienia oczu.
1. Czarna herbata ugasi zapalenie spojówek
Zawiera m.in garbniki, flawonoidy, witaminy i sole mineralne, dzięki którym koi pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, a także ból. Zwalcza stan zapalny i bakterie, poprawia widzenie, pomaga pozbyć się światłowstrętu oraz hamuje wydzielanie ropy. Pół łyżeczki czarnej liściastej herbaty zalej 1/2 szklanki wrzątku i odstaw na 15 minut do zaparzenia. Nasącz waciki w naparze, po czym umieść na powiekach na 20 minut. Powtarzaj zabieg minimum trzy razy dziennie przez dwa-trzy dni.
2. Liściaste warzywa, by widzieć o zmroku
Ledwo dostrzegasz świat po zmierzchu, bolą cię oczy, pieką? Aby sobie pomóc, uzupełnij dietę w witaminy A, B2, B6, PP i C. Złagodzą one objawy kurzej ślepoty (trudność widzenia w ciemności), w tym wpłyną na narząd wzroku, by sprawniej przystosowywał się do mniejszej ilości światła. Regularnie jedz jaja, podroby (np. wątróbkę, serca, kaszankę), ziemniaki, cytrusy oraz czerwone i pomarańczowe warzywa, a zwłaszcza te o ciemnozielonych liściach.
3. Krzemionka wysuszy gradówkę
Tlenek krzemu, czyli kwarc, występujący powszechnie w skałach, piasku i wielu minerałach ma właściwości ściągające oraz osuszające. Zaopatrz się w naturalną krzemionkę i 1/2 łyżeczki proszku zmieszaj z łyżeczką oliwy z oliwek. Powstałą pastą trzy razy dziennie smaruj miejsce, gdzie pojawiła się gradówka. Dodatkowo wspomagaj się od środka produktami będącymi naturalnym źródłem krzemu: jedz co dzień minimum porcję kaszy jaglanej, zaś przez tydzień wypijaj w ciągu doby dwie szklanki naparu ze skrzypu polnego.
4. Kolendra na łzawiące oczy
Zagotuj 1/2 szklanki wody, dodaj pół łyżeczki suszonej albo gałązkę świeżej kolendry. Potrzymaj na ogniu dwie-trzy minuty i wystudź. Przemywaj oczy wywarem dwa razy dziennie, a powinny przestać łzawić. Kolendra jest bogata w witaminy i minerały, dzięki którym reguluje nawilżenie śluzówki gałek ocznych, a do tego koi oraz "rozjaśnia" spojrzenie.
5. Masło klarowane ghi ukoi zespół suchego oka
Według medycyny ajurwedyjskiej, praktykowanej w krajach azjatyckich, masło klarowane ghi to lekarstwo na wiele dolegliwości. Jest skuteczne m.in. w nawilżaniu gałek ocznych, a dzięki witaminom A, D, E i K także w ich odżywianiu. Do tego poprawia ostrość widzenia, znosi zmęczenie oczu oraz chroni je przed wysychaniem. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę masła ghi i rano oraz wieczorem nakładać je na oczy niczym olejek, pozwalając, by tłuszcz wniknął także pod powieki. Przez chwilę widzenie jest niewyraźne, ale potem szybko poczujesz ulgę.
6. Żółtko jaja upora się z jęczmieniem
Jeśli chcesz odblokować zatkany gruczoł i oczyścić jęczmień z ropy, wykorzystaj jajko kurze. Ugotuj je na twardo, obierz. Jeszcze ciepłe żółtko rozgnieć na miazgę i włóż między warstwy małego kawałka jałowej gazy. Okład przyłóż do zamkniętej powieki, na której powstał jęczmień i poleż z nim 15 minut. Powtarzaj zabieg dwa-trzy razy dziennie. Żółtko zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i lecytynę, witaminy z grupy B oraz A, D, E, K, a także potas, cynk, mangan i jod. To dzięki tym składnikom prowokuje tkanki do regeneracji, działa antyzapalnie i łagodząco.
Zobacz także: