Tajemnicza choroba okien wystawowych

​Chromanie przestankowe to bardzo bolesna dolegliwość. Bez rwącego bólu można przejść tylko od jednej witryny sklepu do drugiej. Stąd nazwa - choroba okien wystawowych. Jak ją rozpoznać?

Nieleczone schorzenie może grozić amputacją
Nieleczone schorzenie może grozić amputacją123RF/PICSEL

Po kilkudziesięciu krokach czujesz silny ból w nogach? Musisz odpocząć, by ruszyć dalej? To może być chromanie przestankowe zwane też chorobą okien wystawowych.

Przyczyną są poważne zaburzenia krążenia prowadzące do niedotlenienia nóg. Tętnice zwężone m.in. z powodu miażdżycy, zakrzepowego zapalenia kończyn dolnych lub choroby Buergera dostarczają zbyt mało krwi do mięśni, a to sprawia, że dochodzi do ich gwałtownych i bolesnych skurczów. Przy chromaniu przestankowym dolegliwości występują głównie w nogach.

Można rozróżnić trzy stopnie nasilenia choroby. Pierwszy to ból podczas wysiłku fizycznego. W drugim przenikliwe ataki występują nawet w czasie spoczynku. W trzecim skóra oraz mięśnie stóp zaczynają obumierać. W tym przypadku konieczna jest amputacja nogi.

Za rozwój choroby odpowiedzialna jest przede wszystkim miażdżyca, która rozwija się przez lata. Do jej powstania w znacznym stopniu przyczynia się nieprawidłowy tryb życia, czyli zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi (powyżej 200 mg/dl), palenie tytoniu, mało ruchu i nadwaga. Na szczęście zmiana nawyków i naturalne leki mogą wyhamować zmiany miażdżycowe oraz wspomóc leczenie chromania.

Puchnięcie i ból w łydce powinny cię zaniepokoić
Puchnięcie i ból w łydce powinny cię zaniepokoić 123RF/PICSEL

Zapobieganie i łagodzenie

Kiedy zauważysz pierwsze objawy niedotlenienia nóg (puchnięcie, drętwienie), postaraj się zrobić wszystko, by poprawić krążenie i nie dopuścić do rozwoju choroby okien wystawowych. Przede wszystkim zrezygnuj z palenia papierosów, bo prowadzi ono do zatykania i twardnienia ścianek naczyń krwionośnych.

Pozbądź się zbędnych kilogramów - otyłość wiąże się bowiem z problemami z krążeniem i zaburzeniami metabolicznymi. Zdecydowanie odstaw tłuste potrawy. Dzięki temu obniżysz poziom cholesterolu we krwi. Zadbaj o unormowanie wysokiego ciśnienia, które uszkadza naczynia krwionośne.

>>> Czytaj dalej na kolejnej stronie <<<

Nieleczona choroba może doprowadzić do najgorszego
Nieleczona choroba może doprowadzić do najgorszego123RF/PICSEL

Dodatkowo wprowadź w życie kilka zdrowych nawyków, np. do spania układaj się tak, by głowa znajdowała się o 10 centymetrów wyżej niż ciało, co pozwoli krwi spływać do nóg.

Po porozumieniu z lekarzem łykaj też kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę, w dawce 75-100 mg na dobę. Rozrzedza ona krew i poprawia krążenie.

Zadbaj o nogi. Sprawdzaj, czy nie pojawiają się na nich owrzodzenia, pęknięcia, odciski - mogą one być sygnałem poważnych zaburzeń ukrwienia. Do tego noś buty o szerokich noskach, by palce nie były ściśnięte, to pozwoli krwi dotrzeć do ich koniuszków. Spróbuj wchodzić po schodach na palcach. To świetne ćwiczenie na poprawę krążenia.

Leczenie naturalne

Codziennie się ruszaj - przynajmniej 40 minut. Sport to jedna z najefektywniejszych metod dotlenienia mięśni. Wzbogać też dietę w ryby i owoce morza - zawierają kwasy omega-3, które są niezastąpione w zwalczaniu stanów zapalnych żył i tym samym zapobiegają postępowi miażdżycy. Możesz dodawać do herbaty po szczypcie kurkumy, która działa przeciwzapalne i zapobiega zatykaniu się tętnic. Pomocna jest też nalewka z głogu. Regeneruje naczynia krwionośne, poprawia krążenie i hamuje bolesne skurcze mięśni.

Zobacz także:

„Droga przez mąkę”, czyli rozmowy o literaturze i kuchniStyl.pl
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas