Tarczyca nie lubi stresu
Choroba Gravesa-Basedowa to najczęstsza odmiana nadczynności tarczycy. A stres ma na nią ponoć większy wpływ niż geny.
Gdy układ odpornościowy zaczyna atakować tarczycę, a to skutkuje nadmiernym wytwarzaniem hormonów tarczycowych, czyli nadczynnością, mówimy o autoimmunologicznej chorobie Gravesa-Basedowa (ChGB).
Nie przegap sygnałów
Najczęstszymi objawami choroby Gravesa-Basedowa są: nadciśnienie, kołatanie serca, wzmożona potrzeba ruchu przy jednoczesnym szybkim męczeniu się, chudnięcie bez stosowania diety (zdarzają się wyjątki. U niektórych nadmiernie zwiększa się apetyt, ale trudno spalić dostarczane kalorie, więc zaczyna się tyć), ciepła i wilgotna skóra, obniżona tolerancja podwyższonych temperatur, nadmierna pobudliwość, wahania nastrojów - od radości do złości, drżenie rąk bezsenność.
Oprócz tego pojawia się charakterystyczne wole tarczycy i wytrzeszcz gałek ocznych. Czasem zaczyna się od tego, że oko (może dotyczyć tylko jednego) puchnie, szczypie, swędzi.
Jeśli obserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy lub ktoś w rodzinie ma problemy z tarczycą, zgłoś się do internisty lub endokrynologa na odpowiednie badania (oznaczenie hormonów tarczycy i TSH w surowicy, USG tarczycy).
Ogranicz stres i zadbaj o witaminę D
W tej chorobie czynnikiem wyzwalającym i nasilającym jej przebieg jest silny lub przewlekły stres. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć sposób na wyciszenie się. Chorobie często też towarzyszy niedobór witaminy D we krwi. Dlatego trzeba ją suplementować. Dawki trzeba ustalić z lekarzem.
Czy wiesz, że...
Możesz operować tarczycę na NFZ z użyciem tzw. metody neuromonitornigu? Pozwala ona zminimalizować ryzyko komplikacji pooperacyjnych (monitorowanie nerwu, który odpowiada za głos). Nie każdy szpital posiada aparaturę do takiej operacji.
Zobacz także: