Reklama

Reklama

To zmęczenie czy anemia?

Jesteś ciągle zmęczona, senna i podenerwowana? Jeżeli nie jest to skutek przepracowania, być może masz anemię. Nie lekceważ jej, bo nieleczona może nawet zagrażać twojemu życiu.

Anemia jest nazywana niedokrwistością. Choroba wynika ze zmniejszonej liczby krwinek czerwonych lub niedoboru w nich hemoglobiny. Najczęstszym tego powodem jest brak żelaza.

Co się dzieje?

O ile przemęczenie mija, gdy odpoczniemy, długotrwały niedobór żelaza może doprowadzić do kłopotów ze zdrowiem. Łatwo się męczymy, mamy zadyszkę i kołatanie serca. Dokuczają nam bóle głowy, mroczki przed oczami, szumy w uszach, nudności, brak apetytu, biegunki, palenie w przełyku i trudności w połykaniu. Skóra staje się blada, pękają kąciki ust, a paznokcie i włosy łamią się.

Reklama

Dlaczego?

Niedobór żelaza pojawia się, gdy jest ono nieprawidłowo wchłaniane (np. po operacjach) albo gdy tracimy sporo krwi (np. podczas miesiączki). Może go brakować w ciąży lub przy szybkim wzroście. Często jego niedobory są wynikiem nieprawidłowego odżywiania.

Uzupełnij brak

Niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza leczy się odpowiednią dietą. Dobrym źródłem żelaza są mięso, ryby, żółtka jaj (gotowane), zielone warzywa liściaste, ziemniaki, marchew, kalafior, ziarna zbóż, owoce. Ponieważ jednak żelazo jest słabo wchłaniane z przewodu pokarmowego, czasami trzeba sięgnąć po tabletki uzupełniające braki tego pierwiastka.

Jolanta Głodowska

Tele Tydzień 7/2011

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | anemia | żelazo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje