Reklama

Uczulenie na słońce

Nareszcie przyszło wytęsknione lato. Cieszysz się słońcem, wierząc, że uzupełnisz niedobory witaminy D i złapiesz przy okazji delikatną opaleniznę. Wychodzisz na plażę i nagle okazuje się, że musisz z niej szybko wracać w zacienione miejsce.

Po czym poznać, że  jesteśmy uczuleni właśnie na słońce? Że przyczyna nie tkwi w zjedzonych właśnie truskawkach, albo kosmetyku, który używamy po raz pierwszy? Objawy wyglądają podobnie - na powierzchni skóry pojawia się czerwona, swędząca wysypka, (niekiedy bąble przypominają ukąszenie owada) albo plamy, czasami nawet pęcherzyki, które wyglądają jak potówki u niemowlęcia.

Może być trudno odróżnić uczulenie na słońce, od zwykłej alergii, a praktycznie jedynym wskaźnikiem, że to wina słońca, może być fakt, że wysypka pojawia się nie na całym ciele, ale w miejscu które było wystawione na słońce.

Reklama

Co można zrobić?

Najlepszym sposobem będzie unikanie alergenu, czyli chowanie się przed słońcem. Nie jest to takie proste, zwłaszcza jeśli jedziemy na urlop z rodziną i chcemy go spędzić wspólnie. Możemy ochronić się nosząc ubrania z długimi rękawami, najlepiej, żeby były uszyte z białego materiału i przewiewnej tkaniny, takiej jak len czy cienka bawełna. Nie zapominajmy też o kapeluszu z dużym rondem, który zasłoni twarz.

Osoby uczulone na słońce powinny także wybierać kremy w filtrem oznaczonym numerem 50. Ważne, żeby oprócz filtru UVB miały także filtr UVA. Część dermatologów uważa jednak, że to nie jest wystarczająca ochrona i należy sięgnąć po dermokosmetyki, które są odpowiednie dla wyjątkowo wrażliwej na działanie słońca skóry. 

Można też sobie pomóc spacerując z gustownym parasolem, obowiązkowo w jasnych, pastelowych kolorach, by nie przyciągał promieni słonecznych. Pamiętać także należy, że nie będziemy w stanie cały czas chronić się przed promieniami słonecznymi i że pomocne będzie dla skóry, jeśli pozwolimy jej na krótką chwilę pokazać się słońcu (krótka chwila to około 5 minut, nie więcej). W ten sposób zaczyna się proces jej hartowania.

Reakcja alergiczna

Ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest to, że niektóre zażywane przez nas leki (a także zioła) mogą w połączeniu ze słońcem wywołać reakcję alergiczną. Gdy na skórze pojawią się charakterystyczne plamy, koniecznie sprawdźmy, czy nie są spowodowane reakcją medykamentów na słońce.

Lekarz powinien przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad, który pomoże postawić właściwą diagnozę. Najczęściej na wysypkę spowodowaną słońcem przepisuje się leki antyhistaminowe - ważne, by wiedzieć, że nie mogą one być stosowane przez dłuższy czas.   

Zobacz także:  

Patrycja Kazadi odważnie. Prześwitująca stylizacja niewiele zasłania

Czerwona herbata odchudza? 

Hormony mają nas w garści 

Aloes: Sukulent, który leczy

Zobacz również:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy