Wygraj z kleszczem

Czają się już nie tylko w lasach, ale i w trawach miejskich parków. A kleszcz może być śmiertelnie groźny, jeśli jest zakażony wirusem zapalenia opon mózgowych lub bakterią powodującą boreliozę.

article cover
123RF/PICSEL

Wygraj z kleszczem

Dobrze wiedzieć, czego nie lubi

Stosuj preparaty odstraszające – repelenty, rozpylając na ubraniu, skórze (bez twarzy). Możesz też stosować naturalne środki. Zalej rozmaryn i tymianek małą ilością wrzątku, zaparzaj godzinę, następnie przelej do atomizera i dodaj sok z cytryny. Preparatem spryskuj się przed spacerem.
Kleszcze nie lubią też zapachów olejków: goździkowego, cytronelowego, szałwiowego, paczuli, z drzewa herbacianego, trawy cytrynowej, miętowego, ze słodkich migdałów. Nie smaruj nimi skóry bezpośrednio
–należy je rozcieńczać w proporcji 5 kropli olejku na 50 ml oleju roślinnego. Jeśli masz dom z ogrodem, wystawiaj na zewnątrz donice z geranium, a kleszcze będą trzymać się z daleka.
Insekty zniechęci zapach skóry, jeśli będziesz jeść dużo czosnku lub cebuli. Kleszcze aktywne są rano i późnym popołudniem oraz tuż po obeschnięciu rosy. Zachowaj wtedy szczególną ostrożność. Chodź środkiem ścieżek, nie siadaj w trawie. Na wyprawy do lasu wkładaj długie spodnie, bluzki z rękawem (najlepiej jasne, zauważysz kleszcze na ubraniu) i noś czapkę lub kapelusz.

Źródło: Twoje Imperium
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas