Złodzieje witamin

Czy wiesz, że nawet najzdrowsze produkty żywnościowe mogą być bezużyteczne, a czasem nawet szkodliwe?

 
 © Panthermedia

Wystarczy, że będziesz niewłaściwie je przygotowywała albo jadła w nieodpowiednim "towarzystwie". Intuicyjnie wyczuwały to chyba nasze prababki, bo groch czy fasolę przed ugotowaniem zawsze moczyły przez kilka godzin w wodzie, a brokuły czy kapustę gotowały bez przykrycia.

Okazuje się, że niektóre bardzo zdrowe produkty zawierają substancje, które mogą utrudniać wchłanianie witamin i minerałów. Dowiedz się, na co powinnaś uważać.

Goitrogeny

To substancje, które znajdują się w kapuście, brukselce, kalafiorze, brokułach, kapuście włoskiej. Utrudniają one przyswajanie jodu z posiłków. Zapobiec temu możesz, gotując te warzywa bez przykrycia przez pierwsze 4 min i jedząc zaraz po ugotowaniu. Nie łącz ich z rybami, które są bogate w jod. Dodawaj też do gotowanych warzyw mleko (2-3 łyżki) - zmniejszysz straty witaminy C.

Szczawiany

Występujące w szpinaku, szczawiu oraz botwince powodują, że nasz organizm przyswaja zaledwie 1 proc. żelaza zawartego w posiłku. Dlatego, by jak najpełniej wykorzystać ich zdrowotne właściwości, gotuj je zaledwie kilka minut w niewielkiej ilości wody i nie jedz tych warzyw z mięsem lub nabiałem.

Askorbinoza

To enzym, który zawarty jest w świeżym ogórku i surowych ziemniakach. Zmniejsza on zawartość witaminy C w organizmie. By tego uniknąć, surówki skrapiaj sokiem z cytryny, nie łącz też ogórków z pomidorami, a ziemniaki obieraj tuż przed ugotowaniem i wrzucaj na wrzątek.

Błonnik

Tak, tak, ten poczciwy błonnik, dzięki któremu lepiej trawimy, też jest na cenzurowanym. Okazuje się, że spożywany dłużej w nadmiarze (ok. 70 g dziennie) utrudnia przyswajanie wapnia, magnezu, cynku, żelaza i manganu, a także kwasu foliowego i witamin A, B, D i E. To zaś skutkuje anemią i złym stanem włosów i skóry.

Świat i Ludzie 22/2011

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas