Zmniejsz ryzyko nawrotów zapalenia pęcherza

​Odpowiednia dieta zapobiegnie przywieraniu bakterii do ścianek pęcherza i pomoże się ich pozbyć.

Jeśli dolegliwościom towarzyszy gorączka lub w moczu pojawia się krew, idź do lekarza
Jeśli dolegliwościom towarzyszy gorączka lub w moczu pojawia się krew, idź do lekarza123RF/PICSEL

Ratunek w owocach

Pij sok z żurawiny, jagód lub czarnych porzeczek. Gdy bakteria E.coli obecna w jelitach przedostanie się do pęcherza, przywiera do jego ścianek i trudno się jej pozbyć. Substancje zawarte w żurawinie, a także w czarnej porzeczce i jagodach uszkadzają włosowate wypustki, za pomocą których pałeczki E.coli zakotwiczają się w pęcherzu. 

Pij przynajmniej szklankę dziennie niesłodzonego soku z żurawiny, porzeczek lub jagód, aby je usunąć. Możesz także zażywać kapsułki z ekstraktem z tych owoców. Kupisz je w aptece lub zielarni.

Więcej płynów

Podczas choroby pij co najmniej trzy litry płynów dziennie. Przyspieszysz w ten sposób wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Jeśli dostarczasz za mało wody, mocz się zagęszcza i bakterie mają lepsze warunki rozwoju. Do wody możesz dodać sok z cytryny, grejpfruta, czarnej porzeczki lub ocet jabłkowy (łyżeczka na szklankę), który działa moczopędnie. 

Nie zapominaj o piciu także po wyleczeniu. Dwa litry płynów dziennie to norma dla zdrowej dorosłej osoby. Nie musi to być wyłącznie woda. Możesz pić świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne, ziołowe herbatki, buliony, kawę zbożową i zieloną herbatę bez cukru. 

Do ogólnego bilansu płynów wliczają się również zupy. Jedz je jak najczęściej, zwłaszcza z selerem. Warzywo to wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg moczowych, działa bowiem moczopędnie. 

Jeśli dopadnie cię infekcja, pij sok z selera - może być naciowy lub korzeniowy. Moczopędnie działa również korzeń pietruszki. Dodawaj go do zup i sałatek. W razie infekcji pij napar. Dwie łyżki startego korzenia zalej szklanką wrzątku i odstaw na 15 minut. Pij dwa razy dziennie po szklance.

Dobre bakterie

Jeśli lekarz przepisze ci antybiotyk na zapalenie pęcherza, pamiętaj także o zażywaniu probiotyków. Możesz przyjmować je w kapsułkach (nie wcześniej niż trzy godziny po zażyciu antybiotyku) lub jeść produkty zawierające pożyteczne bakterie. 

Najwięcej jest ich w kiszonkach - kapuście, burakach, ogórkach. Podczas infekcji jedz je do każdego posiłku. Po wyleczeniu - przynajmniej raz dziennie. Kiszonki korzystnie wpływają także na poprawę odporności. Najlepsze są domowe, ponieważ nie zawierają sztucznych konserwantów.

Szklanka soku z czarnej porzeczki lub jagód to świetny sposób, by uniknąć infekcji. Pamiętaj, że sok nie może być słodzony!
Szklanka soku z czarnej porzeczki lub jagód to świetny sposób, by uniknąć infekcji. Pamiętaj, że sok nie może być słodzony!123RF/PICSEL

Pomocne zioła

Roślinne herbatki łagodzą dolegliwości, niszczą bakterie i przyspieszają powrót do zdrowia. 

Skrzyp polny zmniejsza objawy zapalenia pęcherza i nerek. Łyżkę ziela zalej szklanką wrzącej wody i odstaw na 15 minut pod przykryciem. Pij szklankę naparu 3 razy dziennie.

Nawłoć działa moczopędnie i przeciwbakteryjnie. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i odstaw na 15 min. Pij szklankę 2 razy dziennie. 

Mącznica zwalcza zapalenie. Łyżkę liści zalej szklanką wody i podgrzewaj do zagotowania. Pij 2 łyżki ciepłego naparu co 3 godziny.

Tego unikaj

W czasie infekcji nie pij kawy i nie jedz czekolady, ponieważ zawarta w nich kofeina działa drażniąco na zmienione zapalnie tkanki. Unikaj też innych produktów z tym składnikiem, np. coca-coli. 

Nie jedz wzdymających potraw (z fasolą, grochem), bo gazy nasilają dolegliwości. 

Nie pij alkoholu i nie przyprawiaj zbyt ostro potraw, ponieważ te produkty również działają drażniąco na pęcherz.

Czy wiesz, że

Szklanka wody z łyżeczką sody oczyszczonej złagodzi ból i pieczenie spowodowane zapaleniem pęcherza. Wypij, gdy pojawią się dolegliwości. Uwaga! Sodę wymieszaj z gorącą wodą, bo w zimnej się nie rozpuści.

Witamina C lekko obniża ph moczu, co pomaga szybciej zwalczyć zakażenie. Podczas infekcji przyjmuj nawet 1000 mg witaminy C dziennie. Sięgaj również po produkty, które mają jej najwięcej - herbatę z dzikiej róży, paprykę, brukselkę, brokuły.

Zobacz także:

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas