Jak często odrobaczać psa? Opiekunowie często o tym zapominają
Każdy odpowiedzialny opiekun psa wie, że zdrowie ich czworonoga to podstawa długiego i szczęśliwego życia. Jednak jednym z aspektów, który często bywa zaniedbywany, jest regularne odrobaczanie. Dlaczego to takie ważne? Jak często należy to robić? Czy istnieje alternatywa dla tradycyjnych metod?

Spis treści:
Pasożyty - zmora opiekunów psów. Dlaczego dbałość o zdrowie pupila jest tak ważna?
Psom przyszło żyć w środowisku, które dzielą z innymi przedstawicielami swojego gatunku, ale też z innymi zwierzętami i finalnie z nami, z ludźmi. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie, zwłaszcza w kontekście zwierząt domowych, by nie zarażały siebie wzajemnie, a także nie zarażały ludzi.
Do takich sytuacji dochodzi często gdy mowa o pasożytach. Pasożyty wewnętrzne, takie jak glisty, tasiemce czy nicienie, są niestety powszechne u psów. Zarazić się nimi można niemal wszędzie - w parku, na spacerze, a nawet w domu przez kontakt z zainfekowaną glebą lub właśnie z innymi zwierzętami.

Objawami zakażenia pasożytami są, chociażby:
- biegunka
- wymioty
- utrata wagi
- problemy skórne
Niektóre pasożyty mogą być przenoszone na ludzi, stanowiąc zagrożenie szczególnie dla dzieci i osób z obniżoną odpornością. Dlatego tak ważne jest regularne odrobaczanie psa.
Zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt zarażenie się pasożytami, może prowadzić nie tylko do dyskomfortu ze strony układu pokarmowego, ale przewlekłych problemów żołądkowo-jelitowych i wyniszczenia organizmu.
Jak często odrobaczać psa i czy to konieczne?
Zalecenia dotyczące częstotliwości odrobaczania mogą się różnić w zależności od stylu życia psa, jego kondycji zdrowotnej oraz od zaleceń indywidualnych lekarza weterynarii.
O dokładny sposób i czas odrobaczania psa warto zapytać w przychodni weterynaryjnej. Jednak powszechnie przyjmuje się, że szczenięta należy odrobaczać co 2 tygodnie do 12 tygodnia życia, a następnie raz w miesiącu do ukończenia 6 miesięcy, psy dorosłe co 3-6 miesięcy, w zależności od ryzyka kontaktu z pasożytami.
Osobną grupę stanowią psy łowieckie i te spędzające dużo czasu na zewnątrz lub mieszkające na zewnątrz. Je należy odrobaczać nawet co 2-3 miesiące.
Warto wiedzieć, że do odrobaczania najczęściej stosuje się leki przeciwpasożytnicze w formie tabletek, past lub kropli na kark. Ważne jest, by stosować preparaty zalecane przez weterynarza, dostosowane do wagi i wieku psa. Po odrobaczaniu warto obserwować zwierzę, by zauważyć ewentualne reakcje uboczne.
Jak często odrobaczać psa i czy to konieczne?
Coraz więcej opiekunów szuka naturalnych metod walki z pasożytami. Jednak skuteczność takich metod jest ograniczona i warto zdać się w tym przypadku na profilaktykę i diagnostykę.
Jeżeli nie chcemy podawać psu tabletki, nie mając pewności, czy pies ma pasożyty, zamiast tego należy wykonać badania kału wykluczające pasożyty, wtedy możemy ominąć podawanie tabletek.

Częstotliwość badania kału psa w kierunku pasożytów powinna być dostosowana do jego stylu życia, wieku oraz właśnie tego, czy regularnie stosowane są środki odrobaczające.
Przyjmuje się, że u szczeniąt takie badania powinno wykonywać się co 3-4 miesiące do ukończenia 6. miesiąca życia. U psów dorosłych badanie kału przypada 1-2 razy w roku, nawet jeśli stosowane są regularne środki odrobaczające.
Gdy nie decydujemy się jednak podawać psu tabletki, badanie kału należy wykonać co 3 miesiące, aby szybko wykryć ewentualne zakażenie.
Jeśli pies ma objawy takie jak biegunka, wymioty, utrata wagi, osłabienie lub matową sierść - badanie należy wykonać od razu, nie czekając na termin profilaktycznego badania.
Dodatkowo psy wychodzące na spacery w miejscach publicznych (np. parki) lub mające kontakt z innymi zwierzętami mogą wymagać częstszej kontroli, co ustali już lekarz weterynarii.