Czy wnętrze potrafi poprawić nastrój? Jeśli je odpowiednio urządzisz, tak! Oto 5 zasad, których warto przestrzegać
Artykuł sponsorowany
Chcesz czuć się dobrze we własnym mieszkaniu? Dowiedz się, jak powinna wyglądać aranżacja wnętrza, która uwzględnia troskę o Twój dobrostan. Najważniejsze zasady to naturalne materiały, przyjazne kolory i spora dawka natury. Nie obejdzie się bez chodzenia boso po drewnianej podłodze!
Kiedyś domy miały po prostu zapewniać ciepło i dach nad głową. Potem wnętrza (zwłaszcza te zamożne) pokazywały status swoich mieszkańców, olśniewały gości, pełniły funkcję reprezentacyjną. Dziś mieszkania to nasze twierdze i ostoje, w których spędzamy czas wolny, odpoczywamy, oddajemy się rozrywkom i pasjom.
Dlaczego wnętrze powinno dbać o Twój dobrostan? Bo w polskim klimacie spędzasz w nim większość dnia. Zimą i jesienią prawie całą dobę! W nowoczesnych biurach wynajmuje się specjalistów od well-being, którzy mają troszczyć się o dobre samopoczucie pracowników. Dlaczego nie zrobić tego samego w mieszkaniu? W artykule pokazujemy, jak się tym zająć krok po kroku.
Co to jest dobrostan?
Dobrostan (ang. well-being) to stan psychofizyczny, w którym odczuwasz zadowolenie i szczęście, a wszystkie Twoje potrzeby są zaspokojone. Termin ten dotyczy zarówno dobrego samopoczucia na co dzień, jak i uogólnionego uczucia szczęścia, sprawczości i bezpieczeństwa w życiu.
Jak osiągnąć wspomniany dobrostan? Nie ma dróg na skróty ani prostej recepty. Wiele zależy od sytuacji życiowej danego człowieka i tego, jak on sam ją ocenia. Znaczenie ma również równowaga między pracą a odpoczynkiem, nawiązywanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi, poczucie bycia zaopiekowanym i dbającym o innych.
W osiągnięciu dobrostanu na co dzień pomaga z kolei zdrowy styl życia, regularna aktywność fizyczna, własne pasje i zainteresowania oraz otaczanie się przyjaznymi, przytulnymi i poprawiającymi nastrój rzeczami.
Jak urządzić wnętrze, które zadba o Twój dobrostan? Najważniejsze zasady
- Wybieraj kolory, które działają pozytywnie na Twoje samopoczucie. Zrezygnuj z barw smutnych, kontrastowych, zbyt intensywnych połączeń, zbyt wielu ciemnych kolorów.
- Postaw na materiały, które wprowadzają naturę do środka. Podstawą aranżacji w duchu well-being powinno więc być naturalne drewno, plecionki, kamień, lniane i bawełniane tkaniny.
- Zainwestuj w zieleń - żywe rośliny doniczkowe, kwiaty w wazonach, zielone ściany oraz kolorystykę zaczerpniętą ze świata przyrody.
- Pobudzaj zmysły - przydadzą się faktury wyraźne i przyjazne w dotyku, jak drewno, cegła, naturalna ceramika, welur itd.
- Wprowadź do pomieszczeń jak najwięcej dziennego światła i świeżego powietrza.
Jakie kolory powinny znaleźć się w domu, który dba o dobrostan?
Najlepszy wybór kolorystyczny to barwy jasne, które powiększają optycznie pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się jaśniejsze. Lepiej jednak zrezygnować z czystej, sterylnej bieli i postawić na kolory off white, czyli złamane biele i łagodne beże.
Pozytywnie oddziałują na nas także zielenie, od jasnej, np. szałwiowej, po elegancką i ciemną, butelkową zieleń czy kolor szmaragdowy. Zieleń kojarzy się z przyrodą, uspokaja i koi nerwy. Bardzo podobnie działają również inne kolory z natury, czyli niebieskości i błękity. Te ostatnie dodatkowo powiększają wizualnie przestrzeń.
Jedne z najlepszych kolorów do wnętrz to pastele - pudrowy róż, zgaszony beż, stonowana mięta itd. Pastelowe barwy dodają optymizmu i poprawiają humor na co dzień. Do wnętrza well-being wybieraj też kolory ziemi - jasne beże, kolory piasku i drzew.
Jakich kolorów i połączeń unikać? Mocnych kontrastów, które niepokoją. Intensywnej czerwieni, która pobudza i wzmaga agresję. Połączenia czerni z żółtym, które mózg odbiera jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem (takie kolory mają żądlące owady).
Do wnętrza dbającego o dobrostan wybieraj wyłącznie naturalne materiały
Najlepiej działa na nas kontakt z przyrodą. Pisał już o tym Richard Louv, autor książki "Ostatnie dziecko lasu". Ludzie pozbawieni codziennej dawki natury stają się nadpobudliwi i szybciej się męczą, mają problemy z koncentracją i agresją. Są także bardziej skłonni do zapadania na choroby cywilizacyjne jak np. cukrzyca czy nadciśnienie.
Jak zapewnić sobie stały kontakt z przyrodą? Wystarczy spacer w parku i częste wyjazdy do lasu. Pomaga posiadanie domowego zwierzaka, uprawa roślin domowych, własna działka z warzywnikiem. W mieszkaniu przydadzą się z kolei naturalne materiały, w tym przede wszystkim drewno.
Idealnym rozwiązaniem będzie naturalna, drewniana podłoga. To pomysł na lata, który pasuje do każdej aranżacji wnętrz i który wprowadzi do wnętrza tak potrzebną dawkę natury. Drewniane podłogi Kaczkan Premium sprawdzą się fantastycznie! Powstają z dębowych lasów m.in. z Mazur, wyglądają naturalnie, pięknie się starzeją i pozostają jak nowe nawet po latach użytkowania.
Jak pobudzić zmysły? Chodź boso po podłodze!
Kolejną zaletą podłóg drewnianych Kaczkan Premium jest to, że można po nich bez obaw chodzić boso i jest to bardzo miłe doświadczenie. Drewno to materiał ciepły, a przyjemności dodaje dodatkowo jego wyraźnie wyczuwalna w dotyku faktura.
Chodząc po mieszkaniu boso pobudzasz zmysł dotyku, najbardziej pierwotny ze wszystkich zmysłów. Przynosi to uczucie głębokiego relaksu, uspokaja i poprawia nastrój na co dzień.
Najlepsze efekty daje chodzenie boso po drewnianej podłodze matowej - polecamy więc szczególnie podłogi Kaczkan Premium olejowane przy pomocy olejów hybrydowych z domieszką naturalnych wosków. Miłośnicy podłóg lakierowanych powinni zdecydować się na podłogę z lakierem matowym, który do złudzenia przypomina tradycyjną, olejowaną podłogę.
Artykuł sponsorowany