Jak się ubrać do teatru, opery, filharmonii? Pomysły na stylizacje

Niegdyś w teatrze, operze i filharmonii obowiązywał ścisły dress code - wybierało się wyłącznie stroje formalne i wieczorowe. Dziś jednak miejsca te stały się bardziej przystępne, a ich repertuar bardzo różnorodny. Nie zawsze mamy do czynienia ze "sztuką podniosłą". Coraz częściej tematyka spektakli i koncertów jest komediowa, z przymrużeniem oka i mało poważna. Dlatego wiele osób ma kłopot z dobraniem stylizacji. Podpowiemy, jak ubrać się do teatru, opery, filharmonii, by wyglądać adekwatnie do sytuacji, czuć się dobrze i prawdziwie cieszyć się rozrywką.

Jak ubrać się do teatru, opery i filharmonii - podstawowe zasady dress code’u

Chociaż dzisiaj spektakle odbywają się nie tylko w teatrze, ale i w nietypowych miejscach (np. w plenerze) i mogą mieć formę eksperymentalną, wciąż obowiązuje pewien dress code. Jak powinien wyglądać odpowiedni ubiór na spektakle i koncerty?

·       Przede wszystkim schludny

Strój do teatru, filharmonii i opery powinien być przede wszystkim schludny: czysty, wyprasowany i w pewien sposób odświętny. Rozciągnięte dresy, dziurawe jeansy i niezbyt czyste buty lepiej pozostawić wtedy w szafie. Wyjście do jednej ze "świątyń sztuki" warto potraktować jak wydarzenie wyjątkowe. Ważne jest też okazanie szacunku aktorom, organizatorom spektaklu oraz innym uczestnikom.

·       Elegancki i o stonowanych barwach

Elegancki strój daje możliwość wyboru stylizacji, której być może nie nosimy na co dzień. Nie należy jednak przesadzać ze strojnością czy ekstrawagancją. Dobrze jest unikać np. mocnych kolorów, błyszczących materiałów, cekinów. Warto znaleźć elegancję w umiarze. Już Coco Chanel mówiła, że przed wyjściem z domu warto zawsze zrezygnować z jednego wybranego dodatku, aby nie przesadzić i się nie "przestylizować".

Wyjątek mogą stanowić przedstawienia, które odbywają się w nietypowych miejscach, gdzie podkreślanie swojej artystycznej natury jest mile widziane.

·       Dopasowany do miejsca i charakteru wydarzenia

Poprzednia zasada łączy się z kolejną: strój do teatru, opery i filharmonii należy dobrać do miejsca, w jakim odbywa się wydarzenie oraz jego charakteru. Dziś repertuar jest tak szeroki i różnorodny, że często trudno zorientować się w obowiązującym dress codzie. Jak się ubrać do teatru współczesnego, a jak do muzycznego? Czy strój do teatru na komedię różni się od tego, który wkładamy do Teatru Narodowego?

Najbardziej formalne ubranie obowiązuje na premierach teatralnych, w Teatrze Narodowym, operze oraz wieczornych koncertach w filharmonii. Do zachowania zasad dress code’u zobowiązuje wytworność miejsca. To w zdobnych murach zabytkowych teatrów i oper najczęściej zobaczymy panie w długich sukniach i panów w stroju "black tie" - męskim stroju półformalnym wieczorowym, który w hierarchii formalności stoi wyżej niż garnitur, ale niżej niż frak (np. smoking lub dinner jacket).

Na spektaklach granych w ramach standardowego repertuaru obowiązuje strój wizytowy, czyli najwyższy spośród strojów nieformalnych np. uroczysta sukienka do kolan, marynarka i koszula. Na komedię, do teatru muzycznego lub na nowoczesny spektakl w mniej wytwornym miejscu można ubrać się już nieco bardziej "artystycznie" i luźno. Niekiedy nie dziwią nawet jeansy (ale te o klasycznym kroju i kolorze, bez przetarć i dziur), kolorowe koszule czy bardziej sportowe obuwie przełamujące klasyczne stylizacje.

·       Z dobrej jakości materiałów

Elegancja wymaga też doboru odpowiednich materiałów. Na większe wyjścia do opery czy Teatru Narodowego na premierę warto zdecydować się na jedwab, wiskozę, taftę, żorżetę, ewentualnie bawełnę, ale grubszą, zachowującą swoją strukturę i o szykownym wykończeniu. Dobrze też, aby materiał nie gniótł się i nie odkształcał.

·       Wygodny

Pamiętajmy, że w teatrze, operze lub filharmonii będziemy głównie siedzieć, dlatego dobierzmy taki strój, który pozwoli nam wygodnie spędzić kilka godzin w fotelu lub na krześle. Nic nie powinno uwierać, nadmiernie się podciągać czy uciskać. Niekomfortowy strój nie pozwoli skupić się na spektaklu. Warto zaufać markom, które specjalizują się w eleganckich strojach z wygodnych, szlachetnych, naturalnych materiałów, np. Vistula.

Konkretny rodzaj stroju może być określony na zaproszeniu lub w opisie przedstawienia. Warto wcześniej sprawdzić, czy nie jest wymagany bardziej formalny, czy wieczorowy ubiór. Należy też pamiętać, że w tego typu miejscach szatnia jest obowiązkowa. Warto też odzież wierzchnią dopasować do okazji oraz charakteru całej stylizacji.

Strój do teatru, opery, filharmonii - zasady eleganckiej mody damskiej

Najbardziej formalną okazją będzie wizyta w operze, Teatrze Narodowym lub na premierze ważnego spektaklu. Damski strój do opery powinien składać się z długiej sukienki wieczorowej, okrycia ramion w postaci szala lub etoli, zakrytych czółenek na obcasie oraz małej, eleganckiej torebki. Najlepiej zdecydować się na jeden z klasycznych kolorów: złamaną biel, beż, czerń, granat, ciemną zieleń, bordo oraz podkreślającą rangę stroju biżuterię. Z dodatkami doskonale prezentować się będzie delikatna sukienka z jedwabiu Vistula.

Strój kobiecy do filharmonii na koncert wieczorny lub na klasyczną sztukę w teatrze to tzw. ubiór wizytowy, czyli taki, który wybieramy na szczególne okazje. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na sukienkę, białą koszulę i elegancką spódnicę, kombinezon lub modny ostatnio garnitur, np. klasyczny z czarną wełnianą marynarką slim fit i cygaretkami. Zgodnie z zasadami dress code’u potrzebne też będą cienkie rajstopy w kolorze cielistym lub czarnym. Zamiast szpilek można założyć buty na płaskim obcasie, np. baleriny, oksfordy, lordsy, mokasyny.

Jeśli wybieramy się na spektakl w luźniejszej atmosferze, np. na komedię lub musical, możemy przy pomocy dodatków lub ciekawego koloru podkreślić swój indywidualny styl. Do klasycznej sukienki można dobrać kolorową apaszkę, większą biżuterię lub kolorową marynarkę.

Jak się ubrać do teatru, opery, filharmonii – męskie stylizacje

Na szczególne okazje, np. wizytę w operze lub premierę z ustalonym dress codem elegancki mężczyzna powinien wybrać czarny smoking, białą koszulę, czarną muchę oraz klasyczne czarne półbuty bez zdobień i przeszyć. Jeśli okazja jest nadal bardzo uroczysta, ale pozwala na nieco luźniejszy styl, wybiera się czarny lub ciemnogranatowy garnitur i białą koszulę oraz krawat.

W przypadku wizyty w filharmonii lub na klasycznym spektaklu teatralnym odpowiedni strój wizytowy męski będzie składał się z garnituru w kolorze granatowym lub szarym, białej koszuli i krawata oraz czarnych butów. Odpowiedni będzie klasyczny krój dopasowanej marynarki, np. szarej wełnianej marynarki super slim Vistula, która dobrze dopasuje się do sylwetki.

Na mniej oficjalne wydarzenia, np. komedię w teatrze, spektakle muzyczne czy przedstawienia nowoczesne można pokusić się o niestandardowy wełniany garnitur w kratę z kamizelką. Jego elementy można łączyć na wiele sposobów, dzięki czemu posłużą na wiele okazji.  

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy