Zaskórniki otwarte i zamknięte – jak się ich pozbyć raz na zawsze?
Artykuł sponsorowany
Zaskórniki to bez wątpienia uciążliwa dolegliwość skórna. Nieleczone są w stanie przyczynić się do powstania stanów zapalnych w miejscu zmienionym chorobowo. Na szczęście istnieją sposoby, które pomagają sobie z nimi skutecznie poradzić oraz zapobiec ich powrotowi. Dowiedz się, jak utrzymać czystą i zdrową skórę już raz na zawsze!
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki (wągry) to małe, ciemne grudki przypominające plamki, które pojawiają się na twarzy i innych obszarach ciała. Powodują je zatkane pory skóry, które zatrzymują:
- łój,
- bakterie,
- martwe komórki skóry.
Zaskórniki mają zazwyczaj czarny lub żółty kolor, co wynika z utleniania się zawartości skórnej pod wpływem kontaktu z tlenem znajdującym się w powietrzu. Zwykle pojawiają się na nosie, czole i brodzie, ale znaleźć można je również na plecach, klatce piersiowej i ramionach - ryzykiem wystąpienia wągrów objęte są wszystkie części ciała, w których dochodzi do nadmiernego wydzielania się łoju.
Nieleczone zaskórniki często stają się ogniskiem stanów zapalnych, co wywołuje u zmagającego się z problemem trądzik. Aby zapobiec powstawaniu wągrów, ważne jest, aby zadbać o prawidłową pielęgnację skóry za pomocą delikatnego środka oczyszczającego i regularne złuszczanie skóry, żeby usunąć z niej wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia.
Typy zaskórników
Wągry dzielą się na dwa rodzaje:
- otwarte,
- zamknięte.
Zaskórniki zamknięte to grudki o ciemnym zabarwieniu, w których doszło już do procesu utlenienia ze względu na wystąpienie zastoju wydzieliny łojowej.
Zaskórniki otwarte poznaje się po tym, że są jaśniejsze, a powstają na skutek zatkania ujścia gruczołu. Warstwa rogowa naskórka ulega nagromadzeniu, co skutkuje tzw. kaszką.
Jak powstają zaskórniki?
Zaskórniki powstają wtedy, gdy pory ciała zatykają się olejem, brudem i martwymi komórkami skóry. Dzieje się tak dlatego, że czasami gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum - tłustej substancji, której zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia naskórka. Nadmiar łoju miesza się wtedy z innymi niepożądanymi substancjami, tym samym blokując możliwość swobodnego wydobywania się płynu na zewnątrz. Ze względu na kontakt z czynnikami zewnętrznymi zaczopowana wydzielina utlenia się, najczęściej zmieniając swój kolor na czarny lub ciemnobrązowy (zaskórniki otwarte).
Powstawanie wągrów powodowane jest:
- zmianami hormonalnymi;
- niezdrową dietą;
- używaniem produktów kosmetycznych, które są źle dobrane do typu cery;
- naturalnymi skłonnościami (cera tłusta lub mieszana);
- paleniem papierosów;
- nieutrzymywaniem właściwej higieny.
Palacze należą do grupy szczególnie narażonej na powstawanie zaskórników. Powodem tego jest fakt, że wdychanie dymu papierosowego powoduje spadek ilości natlenionej krwi w całym organizmie, co skutkuje słabym krążeniem i obniżeniem poziomu składników odżywczych przedostających się do skóry. Do innych przyczyn należy zwiększenie ilości wolnych rodników w organizmie, które uszkadzają naskórek. Zjawisko to, niestety, jest nasilone jeszcze bardziej w przypadku palaczy biernych - taka osoba przebywa w środowisku, w którym powietrze ulega zanieczyszczeniu przez szkodliwy dym (m.in. wzmożone osadzanie się brudu i przyśpieszenie procesu utleniania się zaskórników).
Co pomoże pozbyć się zaskórników?
Zaskórniki są niepożądanym utrapieniem, ale istnieje kilka sposobów, które pozwalają skutecznie się z nimi uporać.
Na początek warto zacząć od utrzymywania prawidłowej higieny. Często wystarczającą metodą jest mycie twarzy (lub obszaru zmienionego chorobowo) dwa razy dziennie, stosując przy tym delikatny środek oczyszczający, dopasowany do typu cery. Następnym krokiem jest wprowadzenie do swojej rutyny produktu złuszczającego martwy naskórek, czyli peelingu, który pomaga w oczyszczeniu porów z brudu i nagromadzonego oleju.
Jeżeli odpowiednia pielęgnacja nie pomaga, należy zacząć stosować specjalne produkty, w tym m.in.:
- ekstraktor,
- retinol,
- niacynamid,
- kwas glikolowy, salicylowy i LHA,
- tonik.
Pamiętać trzeba również o utrzymywaniu prawidłowej diety i nawodnieniu. Picie dużej ilości wody dziennie przyczynia się do zachowania zdrowia skóry, a tym samym polepszenia jej stanu wizualnego.
Domowe sposoby na zaskórniki
Istnieje kilka domowych sposobów, które pomagają w utrzymaniu cery w należytym stanie:
- pasta z wody i sody oczyszczonej - mieszankę należy nanieść bezpośrednio na miejsca, w których występują zaskórniki i zostawić ją na około 2 minuty, wykonując jednocześnie delikatny masaż twarzy okrężnymi ruchami;
- pasta z miodu i cynamonu - substancję nakłada się na zmienioną chorobowo skórę i pozostawia na 15 minut;
- peeling z cukru oraz kawy - 2-3 łyżki oliwy z oliwek wymieszać z produktem oczyszczającym i delikatnie masować twarz przez 30 sekund raz w tygodniu.
Podsumowanie
Zaskórniki to częsty problem skórny, z którym najlepiej poradzić sobie:
- dbając o higienę i dietę,
- stosując specjalistyczne produkty kosmetyczne,
- ograniczając palenie tytoniu do minimum bądź całkowite wyeliminowanie nałogu.
Połączenie tych wszystkich metod pozwoli pozbyć się wągrów już raz na zawsze!
Bibliografia:
- Klaudia Kościelecka, Jak rzucić palenie? Sprawdzone sposoby na nikotynizm i kryzysy w całym procesie, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a776-Jak_rzucic_palenie_Sprawdzone_sposoby_na_nikotynizm_i_kryzysy_w_calym_procesie[dostęp: 19.02.23].
Artykuł sponsorowany