Palecznik chiński w ogrodzie: Niebieskie "kiełbaski" są jego największą ozdobą
Palecznik chiński to wyjątkowo efektowna, oryginalna roślina, słynąca z niebieskich owoców, zwanych "kiełbaskami". Choć pochodzi z Azji, to poradzi sobie również w polskim klimacie. Jak go pielęgnować, by stał się największą ozdobą ogrodu?

Palecznik chiński (Decaisnea fargesii), nazywany też palecznikiem Fargesa, to niewielkie, wielopniowe drzewo lub okazały krzew z rodziny krępieniowatych. Naturalnie występuje on w Azji (m.in. w Chinach czy Indiach), a w pozostałych częściach świata uprawiany jest jako roślina ozdobna.
Jak wygląda palecznik chiński?
Palecznik chiński osiąga wysokość ok. 3-5 metrów i posiada pędy, pokryte długimi, pierzastymi liśćmi. Rozkładają się one na boki poziomo, tworząc na szczycie rozłożystą koronę.
Palecznik zakwita wiosną, a konkretnie w maju lub czerwcu, wydając niewielkie, dzwonkowe, żółtozielone kwiaty z wywiniętymi na zewnątrz działkami kielicha. Gdy kwiaty przekwitną, przekształcają się w bardzo oryginalne, niebieskie, mięsiste owoce, przybierające kształt podłużnych "kiełbasek", zebranych w zwisające grona. Owoce wypełnione są galaretowatym miąższem i czarnymi nasionkami.
Owoce palecznika są słodkie i jadalne, ale niezbyt smaczne - mają grubą skórę i zawierają dużo twardych nasion. Ci, którzy postanowili jednak skosztować palecznika, porównują jego smak do smaku ogórka lub melona. Bywa on zresztą wykorzystywany w kuchni azjatyckiej.
Charakterystyczny wygląd owoców palecznika sprawia, że pełnią one rolę dekoracyjną, szczególnie w Halloween, gdy są wykorzystywane do tworzenia makabrycznych instalacji. To właśnie przez nie roślina bywa nazywana "drzewem parówkowym", a same owoce - "niebieskimi kiełbaskami", "palcami zombie" i "dead man's fingers".
Zobacz również: Kwitnie lepiej niż hortensja, a wygląda jak z bajki. Oto krzew, który pokocha każdy ogrodnik

Palecznik chiński: Uprawa i wymagania
Palecznik chiński lubi ciepłe, osłonięte od wiatru stanowiska z dużą lub przynajmniej umiarkowaną ilością światła słonecznego. Preferuje żyzną, próchniczą, przepuszczalną oraz umiarkowanie wilgotną glebę. Polski klimat niekoniecznie mu służy, ale jest w stanie przetrwać zimę w ciepłych regionach kraju. Roślina jest w stanie znieść mróz maksymalnie do minus 20 stopni Celsjusza - warto przed sezonem osłonić ją włókniną.
Palecznik chiński rozmnaża się przez sadzonki pędowe lub korzeniowe. Wymaga on systematycznego podlewania, szczególnie w czasie mocnych upałów. Od czasu do czasu warto zaserwować mu długo działający nawóz mineralny lub organiczny.
Palecznik ma bardzo ładny, rozłożysty przekrój, więc nie wymaga systematycznego cięcia. Po zimie warto przeprowadzić jednak cięcie sanitarne, usuwając uszkodzone pędy.
Palecznik chiński ma bardzo efektowny wygląd i oryginalne, dekoracyjne liście i owoce, więc najlepiej prezentuje się na trawniku jako soliter, czyli pojedyncza, wyróżniająca się roślina, zwykle drzewo lub krzew, sadzona w taki sposób, aby stanowiła główny punkt dekoracyjny. Można go też zestawiać z innymi, niskimi krzewami oraz bylinami.