Pnące i zwisające
Te rośliny szybko rosną i pięknie dekorują wnętrza, nie zajmując wiele miejsca.

Pnące i zwisające
Te rośliny szybko rosną i pięknie dekorują wnętrza, nie zajmując wiele miejsca.

Patyczak zwisający ma nagie, zielone, wałeczkowate, zwisające pędy, które szybko się rozrastają, tworząc gęste kiście. Ten mało wymagający sukulent (potrzebuje rozproszonego światła i oszczędnego podlewania) będzie efektowną dekoracją nowoczesnego wnętrza i idealną rośliną dla osób zapracowanych.

Syngonium (zroślicha) – to pochodzące z Ameryki Środkowej pnącze o pięknym ubarwieniu w warunkach domowych można uprawiać w wiszących koszach albo prowadzić przy paliku (dzięki korzeniom powietrznym łatwo się wspina na podporach). Potrzebuje jasnego stanowiska, ale nie w pełnym słońcu. W okresie wzrostu potrzebuje intensywnego podlewania i częstego zraszania. Zimą nawadnianie ograniczamy.

Trzykrotka pasiasta najpiękniej się będzie prezentować w wiszącej doniczce lub postawiona na skraju półki – w pobliżu południowego okna, ale przysłoniętego delikatną firanką. Silne promienie słoneczne mogą ją poparzyć, a na zacienionym stanowisku jej liście będą „gubić” piękne fioletowe paski i wybarwiać się na zielono. Zanikaniu pasków sprzyja też zasilanie pasiatki nawozem dla roślin zielonych (z dużą zawartością azotu). Lepiej jej posłuży nawóz dla roślin kwitnących z przewagą potasu w składzie.

Dischidia okrągłolistna – jeden z ciekawszych sukulentów do prowadzenia w formie pnącej. Ma drobne i twarde, przypominające guziki listki, układające się równolegle wzdłuż długich, zwisających pędów. Swoją urodę najlepiej zaprezentuje w wiszącym pojemniku lub postawiona na skraju wysokiej półki. Potrzebuje jasnego stanowiska, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Lepiej zniesie chwilową suszę niż nadmiar wody w podłożu.

Dischidia ovata (Watermelon) ma sercowate, zielone liście, poprzecinane jasnymi żyłkami (co budzi skojarzenie ze skórką arbuza). Wystawione na silniejsze promienie słońca, nabierają czerwonych rumieńców. Ro- ślina szybko się rozrasta, tworząc efektowną kaskadę. Najlepiej ją zaprezentuje z wiszącego pojemnika lub ustawiona na wysokim kwietniku.

Hoja zadziwia szalonym tempem wzrostu mięsistych liści i oszałamia słodkim zapachem woskowatych kwiatów. Najlepiej czuje się na stanowisku jasnym (w cieniu nie rośnie tak wybujale), ale światło powinno być rozproszone. Hoję można prowadzić na podporze lub rozpiąć na drabince przy ścianie – naprzeciw wschodniego okna. Jeśli pozwolimy jej zwisać z wysokiej półki, przygotujmy stabilną doniczkę, by nie przeważyły jej ciężkie pędy.