Reklama

Reklama

6 sposobów na skuteczne i sprawne pranie

Robisz je od wielu lat. Ale może nie wiesz jeszcze wszystkiego? Bo pralki mają coraz to nowe funkcje, a środki piorące stosuje się nieco inaczej niż kiedyś. Jeszcze przed rozpoczęciem prania możesz nałożyć na zabrudzenia odplamiacz i chwilę odczekać. Dopiero potem razem z detergentem włóż odzież lub bieliznę do pralki.

Od dłuższego czasu  istnieją nowoczesne urządzenia do prania,  a oprócz tradycyjnego proszku, inne środki i gadżety ułatwiające te proste z pozoru czynności

1. Właściwa pralka

Powinna być odpowiednia do potrzeb. Taka z dużym bębnem (niektóre mają nawet do 12 kg pojemności) nadaje się dla licznej rodziny. Przy małej wystarczy 4,5 kg. Przyjrzyj się, jakie możliwości ma ten sprzęt. Może być już wyposażony w programy do lnu, wełny, jedwabiu, a nawet do... obuwia sportowego. Każdy z nich ma zakodowaną temperaturę, sposób pracy bębna i szybkość obrotów podczas wirowania. Gdy pralka jest przeładowana, ruch pranej odzieży w bębnie jest utrudniony, co zmniejsza skuteczność prania. Ale jeśli włożysz za mało odzieży, marnujesz prąd. Wolna przestrzeń  między praniem a górną ścianką bębna powinna mieć szerokość dłoni z rozstawionymi palcami.  A przy delikatnych tkaninach i wełnie najlepiej, aby bęben  był wypełniony do połowy.

Reklama

2. Filtr

Na ogół znajduje się z przodu, na dole pralki, ukryty za klapką lub maskownicą.  Ale niekiedy trzeba go poszukać w środku bębna. Co pół roku filtr powinnaś oczyścić. Wykręć go (podkładając grubą ścierkę, bo wypłynie trochę wody) i opłucz pod bieżącą wodą. Jeśli jest zakamieniony (dzieje się to szybciej przy twardej wodzie), namocz  go w occie przez kwadrans,  a potem wyszoruj szczoteczką.  Zanim znów go włożysz, oczyść  też otwór, w którym się znajduje.

3. Kapsułki

Wrzucasz je do pralki, potem ubranie (a nie odwrotnie!), włączasz program  i gotowe. Zawierają one skoncentrowany środek piorący i odplamiacz, a niektóre nawet płyn do płukania. Jedna kapsułka wystarczy do ubrań mało lub średnio zabrudzonych, które ważą nie więcej niż 5 kg. Ale gdy wsad jest większy, a zabrudzenia duże, użyj dwóch naraz. Gdy włożysz je do pustego bębna, a dopiero potem pranie, szybciej rozpuszczą  się w wodzie, która wypływa ze ścianek bębna. Jednak podczas krótkich programów lepszy będzie płyn do prania, bo kapsułka nie zawsze zdąży się rozpuścić.

4. Kulki

Używa się ich do prania kołder, puchowych poduszek i kurtek. Są wielkości piłeczek (ok. 15 zł za sztukę) lub piłek tenisowych (od 3 zł za sztukę), które powodują, że mokry puch i pierze nie zbijają się. Najlepiej, aby miały w pralce dużo miejsca, więc pierz po jednej poduszce nawet wtedy, gdy zmieszczą  się dwie. Możesz użyć też kulek (Dryer Balls, 5 zł) do suszenia, które wkłada się do suszarki. Przyspieszają wysychanie, pochłaniają wodę i zmiękczają. Przydatne są też kulki antykłaczki (od 13 zł za 6-9 sztuk) pokryte rzepem wyłapującym włosy, sierść i nitki. Ubrania są wtedy czystsze, a w pralce gromadzi się mniej zanieczyszczeń.

Zarówno one, jak i usztywnione koszyczki lub siatki (5-14 zł) z troczkami lub suwakami umożliwiającymi pranie delikatnych rzeczy. Dzięki nim biustonosz, zwłaszcza koronkowy, nie zniszczy się, nie gubią się fiszbiny, rajstopy się nie zaciągają, a skarpety nie wpadają między uszczelkę oddzielającą bęben od zbiornika z praniem.

6. Jednorazowe ściereczki

 Pochłaniają zabrudzenia, wyłapują barwniki uwalniające się podczas prania.  Kolory nie bledną, zwłaszcza czarne, a ubrania zachowują biel.

Na Żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy