Reklama

Reklama

Balkonowe hity, czyli 7 roślin na balkony i tarasy

Uprawa roślin na balkonach i tarasach staje się coraz bardziej popularna. Nic w tym dziwnego. Proste w uprawie i niezwykle ozdobne kwiaty lub zioła potrafią przyozdobić każdą powierzchnię. Nawet jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego balkonu w bloku, na pewno znajdzie się na nim miejsce, aby postawić kilka doniczek. Podpowiadamy, jakie rośliny dobrze czują się w pojemnikach lub skrzynkach.

Pelargonie

To jedna z najczęściej wybieranych roślin balkonowych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim prostocie w utrzymaniu. Pelargonie bez względu na zróżnicowanie gatunkowe lubią dużo słońca i dużo wody. Na balkonach czy tarasach uprawia się kilka gatunków. Najpopularniejsze z nich to pelargonia pachnąca, pelargonia pasiasta, pelargonia bluszczolistna i pelargonia wielkokwiatowa.

Uczep rózgowaty

Uczep rózgowaty, czyli bidens to roślina o dekoracyjnych intensywnie żółtych kwiatach. Idealnie nadaje się na wyższe piętra, ponieważ nie straszny mu wiatr, deszcz i upały. Najlepiej rośnie w słońcu, ale nie wolno zapominać o systematycznym podlewaniu.

Reklama

Gazania

Do roślin, które warto uprawiać na balkonie oraz w ogrodzie z pewnością należą gazanie. Są to rośliny jednoroczne o  niewielkich rozmiarach. Można je kupić w różnych kolorach, najczęściej jednak są żółte.  Co ciekawe kwiaty gazani zamykają się przy pochmurnej pogodzie, dlatego najlepiej ułożyć je w nasłonecznionym miejscu.

Bazylia

Na balkonie równie dobrze sprawdzą się zioła. Jednym z najczęściej wybieranych jest bazylia. Głównie za sprawą nieograniczonych możliwości kulinarnych oraz łatwej uprawie. Jej pielęgnacja polega jedynie na podlewaniu i zasilaniu nawozem organicznym. Jako śródziemnomorskie zioło uwielbia słońce, dlatego najlepiej postawić ją w dobrze nasłonecznionym miejscu. 

Szczypiorek i pietruszka

Często zapominamy, że do ziół również można zaliczyć pietruszkę i szczypiorek, a te w balkonowej uprawie są niezwykle proste. Podobnie jak bazylię wystarczy je podlewać raz dzienne, najlepiej rano. Postawione w słońcu, w zacisznym miejscu będą bardzo aromatyczne.

Surfinia, czyli petunia kaskadowa

Nie bez przyczyny została nazwana królową balkonów. Nazwa surfinia obejmuje całą grupę odmian petunii kaskadowych. Ze względu na bujność i kolorystykę kwiatów chętnie sadzona jest na balkonach lub tarasach. Jej pędy mogą sięgać nawet dwóch metrów, dlatego świetnie nadaje się do wiszących doniczek. Nie wymaga szczególnej troski, ale trzeba pamiętać, że źle znosi silne opady deszczu oraz wiatr. W czasie upałów warto podlewać ją nawet dwa razy dziennie.Styl.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje