Reklama

Chwasty, które przydadzą się w ogrodzie

Ze zwykłych chwastów możesz przygotować preparaty, które sprawię, że rośliny będą rosły jak szalone.

Wrotycz - zwalcza szkodniki

Przyda się, gdy rośliny zostaną zaatakowane przez szkodniki, zwłaszcza przez mszyce. Rośliny spryskuj raz dziennie przez tydzień naparem lub wyciągiem z kwiatów i liści wrotyczu. Aby płyn lepiej przywierał do powierzchni rośliny, dodaj do niego łyżeczkę mydła ogrodniczego.

Mniszek lekarski - przyspiesza dojrzewanie owoców

Mniszek lekarski wydziela etylen, związek, który sprawia, że rośliny szybciej rosną i owocują. Zrywaj go w rękawiczkach, bo łodygi zawierają sok mleczny, który może podrażnić skórę. Rośliny podlewaj raz w miesiącu gnojówką z mniszka: z jego kwiatów, liści, łodyg i korzeni.

Reklama

Pokrzywa - leczy choroby grzybowe roślin

Pokrzywowy prysznic przyniesie ulgę roślinom cierpiącym na choroby grzybowe, ale ucieszą się z niego także te, które mają duże wymagania pokarmowe: pomidory, ogórki, róże.  Do zrobienia gnojówki możesz wykorzystać pokrzywę w całości lub tylko jej liście.

Skrzyp polny - uzyźnia podłoże

Skrzyp jest niezastąpiony w pielęgnacji  warzyw, kwiatów jednorocznych i bylin, a także truskawek i poziomek. Gnojówka lub wyciąg ze skrzypu znakomicie użyźnia glebę i wzmacnia odporność roślin. Stosuj go raz na dwa tygodnie.

Jak zrobić z chwastów preparat do pielęgnacji roślin?

Napar. To najprostszy do przygotowania preparat do pielęgnacji roślin. Wystarczy, że zalejesz chwasty wrzątkiem, przykryjesz i odstawisz na godzinę czy dwie. Napar jest gotowy do użycia po wystygnięciu. Stosuj go do podlewania lub do oprysków, ale pamiętaj, że może być przechowywany  najwyżej trzy dni i to w chłodnym miejscu.

Gnojówka. Rozdrobnij (np. tnąc nożycami ogrodowymi) 3 duże pęki ziela. Wrzuć je do wiadra (koniecznie plastikowego!), zalej 10 litrami ciepłej wody, przykryj i odstaw - w ustronne miejsce, bo zapach nie będzie miły. Raz dziennie przemieszaj. Po dwóch tygodniach gnojówka będzie gotowa. Podlewaj nią rośliny po rozcieńczeniu wodą (1:3 lub 1:5).

Wyciąg. Wyciąg robi się tak, jak gnojówkę, ale jest gotowy do użycia już po 24 godzinach od nastawienia. Rozcieńcz go, dolewając pięć części wody na jedną część wyciągu. Jeżeli nie masz w ogrodzie odpowiedniej ilości jednego gatunku chwastów, możesz przygotować miksturę, mieszając kilka.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy